aktualizacja 

Wygląda i pachnie jak mięso. Leśnik odkrył tego grzyba w Polsce

7

Piotr Grześ z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Poznania, znów zaskakuje. Na swoim profilu "Grzybów znawca" zamieścił zdjęcie przedziwnego grzyba, którego, jak sam przyznaje, nie sposób spotkać w Polsce.

Wygląda i pachnie jak mięso. Leśnik odkrył tego grzyba w Polsce
W Polsce ten grzyb należy do rzadkości (Facebook, Piotr Grześ)

"Tyle lat się za nim rozglądałem i w końcu jest!" - zaczął swój wpis Piotr Grześ. Chodziło mu o okratka czerwonego, grzyba, którego wypatrzył pod jesionem mannowym w gaju oliwnym, na klifie, który schodził do Jeziora Garda.

Na Cyprze i na Kanarach wiele razy znalazłem podobnego, ale znacznie mniejszego grzyba Colus hirudosus, ale prawdziwego okratka czerwonego dziś widzę po raz pierwszy w życiu! - dodał podekscytowany leśnik.

Gdyby nie jego prezentacja, można by pomyśleć, że na zdjęciu jest, dosłownie, "żywe" mięso. Tymi też słowami określiła grzyb jedna z obserwatorek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp borowików w kwietniu. Grzybiarz wyjaśnił, co się dzieje
Dokładnie taką ma strategie na życie. Imitując wygląd i zapach mięsa przyciąga muchy, które roznoszą jego zarodniki. Takie przenoszenie przez zwierzęta nazywane jest zoochorią - odpowiedział Piotr Grześ.

"Mięsisty" grzyb nie jest naszym rodakiem

Okratek czerwony pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. W naszym kraju jest to gatunek obcy. Należy do rodziny sromotnikowatych - jest grzybem niejadalnym.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Żeby się pojawić - okratek musi mieć odpowiednie warunki. Lubi wilgotne stanowiska w lasach, ogrodach czy przy drogach. W teorii rośnie od czerwca do listopada lub grudnia, ale jeśli warunki pozwolą - może rosnąć nawet cały rok.

Sezon na grzyby w majówce

Wbrew pozorom majówka też może być dobrym czasem na zbieranie grzybów. W tym czasie możemy znaleźć naprawdę popularne gatunki grzybów, jak smardze, które mają liczne grono fanów ze względu na swój oryginalny, orzechowo-korzenny smak. Oprócz nich spotkać możemy także borowiki, także borowiki szlachetne nazywane prawdziwkami oraz podgrzybki.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić