Parker Solar Probe to sonda kosmiczna NASA, która bada Słońce. 14 grudnia ogłoszono, że dokonała ona historycznego wyczynu.
Sonda NASA "dotknęła Słońca"
Statek kosmiczny NASA wszedł w niezbadany wcześniej region Układu Słonecznego — zewnętrzną atmosferę Słońca, czyli koronę. Miało to miejsce w kwietniu, ale analiza danych potwierdziła to dopiero teraz.
W końcu dotarliśmy. Ludzkość dotknęła Słońca. Tak jak lądowanie na Księżycu pozwoliło naukowcom zrozumieć, jak powstał, tak dotknięcie Słońca jest gigantycznym krokiem dla ludzkości, aby pomóc nam odkryć informacje o naszej najbliższej gwieździe i jej wpływie na Układ Słoneczny – powiedziała Nicola Fox, dyrektor wydziału heliofizyki NASA.
28 kwietnia sonda Parker Solar Probe przekroczyła granicę Alfvéna. Przez prawie pięć godzin znajdowała się w koronie Słońca, a następnie wycofała się i przeleciała przez nią jeszcze dwa razy.
Sonda Parker Solar Probe bije kolejne rekordy i dokonuje najbliższych w historii przelotów obok Słońca. Zespół naukowy zamierza podczas kolejnych lotów zapuszczać się coraz głębiej w koronę Słońca, by zebrać więcej danych.
Zobacz także: Ruszył wielki projekt NASA. Sonda DART zderzy się z asteroidą