Początek lutego był dość zaskakujący, jeśli chodzi o pogodę. Aura nie do końca pokrywała się z tym, co zapowiadali eksperci. To już jednak historia.
Wiele osób zastanawia się, co przyniesie marzec 2023. Z prognozy długoterminowej IMGW wynika, że w trakcie tego miesiąca średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A co będzie później? Specjalistyczne modele sugerują, że w kwietniu temperatura powietrza będzie mieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Jednocześnie pojawiły się doniesienia, że miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Na południu możliwe są natomiast opady w normie.
W maju sytuacja ma wrócić do normy. Czerwiec natomiast przyniesie pogodowe perturbacje!
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej - zaznacza IMGW.
Co oznaczają sformułowania IMGW?
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - podaje IMGW.
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów (źródło: IMGW):
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.