Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Mylili się o 150 tys. lat. Odkrycie w jaskini w Izraelu

26

W izraelskiej jaskini znaleziono najstarsze kamienne narzędzia, których używali pierwsi ludzie. Prawdopodobnie pochodzą sprzed 350. tys. lat. Wcześniej sądzono, że podobne narzędzia pojawiły się 200 tys. lat temu.

Mylili się o 150 tys. lat. Odkrycie w jaskini w Izraelu
Narzędzia zostały znalezione w słynnej jaskini Tabun. (Uniwersytet w Hajfie)

W jaskini Magharat at-Tabun w północnym Izraelu znaleziono narzędzia, których używali pierwsi ludzie. To lekko zaokrąglone kamienne kostki, które służyły do "delikatnego ścierania", chociaż naukowcy nie są pewni ich konkretnego zastosowania.

Archeolodzy są przekonani, że to najstarsze narzędzia używane do szlifowania/skrobania powierzchni. Wcześniej uważano, że zostały wprowadzone znacznie później - około 200 tys. lat temu. Wykonywano je z dolomitu, a ze względu na uproszczony wygląd i działanie, nie skupiano się wcześniej na ich zbadaniu.

Najstarsze narzędzia świata

Chociaż narzędzie jest pozornie proste, jego wczesne pojawienie się oraz fakt, że nie ma odpowiednika tym etapie ewolucji człowieka, nadaje mu światowe znaczenie - przekazują naukowcy z Instytutu Archeologii Zinman Uniwersytetu w Hajfie.
Zobacz także: Kości dziecka neandertalczyków. Zaskakujące odkrycie

Niedawno narzędzia zostały ponownie zbadane przez zespół z Instytutu Archeologii. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Human Evolution. Według naukowców, ślady znalezione na powierzchni kamieni wskazują, że używano ich do ścierania skór.

Zostały nam znaki zapytania. Inne kamienne narzędzia zostały znalezione dużo wcześniej - niektóre są datowane na ponad 3 miliony lat. Ale zazwyczaj wykazywały ślady łupania lub cięcia, które są ruchami pionowymi. Te są pierwszymi znanymi przedmiotami używanymi do skrobania, co wymaga ruchu poziomego - dodają naukowcy.

Jaskinia Magharat at-Tabun, znajdująca się na górze Karmel, została zbadana po raz pierwszy w latach dwudziestych XX wieku. Znaleziono w niej m.in. kości neandertalczyków, prehistoryczne narzędzia, a także najstarsze ślady użycia ognia.

Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić