Tester trzeźwości w... kluczyku

13

Pijani kierowcy to zmora nie tylko polskich dróg. Nową propozycję rozwiązania problemu przedstawili Japończycy.

Tester trzeźwości w... kluczyku
(Materiały prasowe)

*Firmy Hitachi i Honda opracowały prototyp przenośnego testera trzeźwości. *Nie byłoby w tym właściwie nic specjalnego, gdyby nie fakt, że może być on zintegrowany z kluczykiem. Alkotest jest w stanie wykryć nasyconą parę wodną w ludzkim oddechu i w ciągu trzech sekund z dużą dokładnością zmierzyć poziom alkoholu. Nie będzie można oszukać go dmuchaniem sprężonym powietrzem.

Tester składa się z trzech półprzewodnikowych czujników. Wykrywają etanol, wodór i metabolizowany aldehyd octowy, znajdujące się w oddechu po spożyciu alkoholu. Ta metoda zwiększa skuteczność pomiaru aż trzykrotnie w porównaniu z urządzeniami, korzystającymi wyłącznie z czujników etanolu.

Tester będzie połączony z komputerem samochodu. To sprawi, że kierowca po spożyciu nie będzie mógł uruchomić pojazdu. Z alkomatu uda się jednak skorzystać, nie będąc w pobliżu auta. Ma to wyeliminować pokusę zajęcia miejsca za kierownicą po wypiciu kilku głębszych.

Czy alkomat Hondy i Hitachi trafi do sprzedaży? Jak na razie jest to prototyp i póki co żadna z firm nie podaje o terminów. Zapowiedziano jednak dalsze testy urządzenia.

Nie przegap:

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić