Wysokie ceny gazu zmusiły Anwil, należący do PKN Orlen, do tymczasowego wstrzymania produkcji nawozów azotowych. Z kolei Carlsberg Polska został odcięty przez włocławską spółkę od dostaw dwutlenku węgla. To zmusza koncern do wstrzymania produkcji piwa, o czym poinformował serwis "Poradnik Handlowca".
Jak dowiedział się branżowy portal, Carlsberg Polska ma jeszcze dwutlenku węgla na dwa, może trzy dni produkcji. Następnie należące do niego zakłady będą musiały wstrzymać proces warzenia piwa.
Carlsberg wstrzymuje produkcję piwa w Polsce. Spore problemy na rynku
Browarnicza spółka ma nadzieję na rychłą reakcję rządu, bo brak dwutlenku węgla może dotknąć wiele innych firm, co wywoła chaos na rynku i może prowadzić nawet do zwolnień.
- Wszyscy się skoncentrowali się na nawozach, ale problem jest znacznie szerszy. Wstrzymanie produkcji przez Anwil i Grupę Azoty wywoła efekt domina. Zagrożenie wstrzymania produkcji piwa w naszych zakładach jest realne. Żadna firma nie robi zapasów dwutlenku węgla niezbędnego w procesie warzenia na dłuższy okres - powiedziała portalowi money.pl Beata Ptaszyńska-Jedynak z Carlsberg Polska.
Przedstawicielka Carlsberg Polska zdradziła, że zakłady browarnicze mogą mieć własne instalacje, które pozwalają odzyskiwać CO2 w trakcie warzenia piwa. Jednak koncern posiada taki system tylko w jednej lokalizacji. - Nie każda firma jednak takie urządzenia posiada. Problem dotknie więc większej grupy producentów napojów, ale nie tylko bowiem z surowego CO2 robi się także suchy lód wykorzystywany w transporcie oraz do chłodzenia w handlu, podobnie wykorzystuje się go w mleczarstwie do dezynfekcji - dodała Ptaszyńska-Jedynak.
Czy grozi nam wstrzymanie produkcji piwa we wszystkich zakładach w Polsce? Serwis money.pl skontaktował się z przedstawicielami koncernów, ale na jego pytanie do tej pory odpowiedziały tylko Grupa Żywiec oraz Kompania Piwowarska.
- W nawiązaniu do informacji o problemach z dostępnością dwutlenku węgla na polskim rynku Kompania Piwowarska informuje, że dzięki technologii stosowanej we wszystkich naszych browarach odzyskujemy dwutlenek węgla powstający w procesie warzenia piwa, co pozwala zaspokoić nasze zapotrzebowanie na ten składnik - powiedziała money.pl Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych.
Z kolei Grupa Żywiec obecnie "analizuje sytuację".