- Chrabąszcze to poważne zagrożenie utrzymania trwałości lasów - podkreśla Robert Banaś Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów. Chrabąszcz - majowy i kasztanowiec to z pozoru niewinny owad, który potrafi wyrządzić bardzo poważne szkody w drzewostanach.
Podczas gdy osobniki dorosłe ogryzają liście drzew, larwy, które w tym samym czasie znajdują się w glebie, zjadają w całości małe korzonki siewek i sadzonek, doprowadzając do ich śmierci - informują leśnicy.
Nadleśnictwo Lubaczów już niedługo rozpocznie zabiegi agrolotnicze i naziemne ograniczania chrabąszczy. Leśnicy podkreśla, że kluczową kwestią jest zaplanowanie oprysków w czasie pomiędzy wylotem chrabąszczy a rozpoczęciem składania jaj przez samice – ok. 10 dni. - Raz na 4 lata mamy więc tylko 10 dni szansy, aby coś zrobić. Biorąc pod uwagę, że jedna samica produkuje do 80 jaj, spóźnienie może nieść ze sobą poważne konsekwencje w przyszłości - informują leśnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykonanie oprysków agrolotniczego i naziemnego ograniczania liczebności chrabąszczy na terenie Nadleśnictwa Lubaczów zaplanowano w terminie od 25 kwietnia do 31 maja br. Dokładna data rozpoczęcia zostanie ustalona na podstawie informacji pozyskanych z monitoringu przebiegu rójki chrabąszczy, który jest prowadzony we wszystkich leśnictwach od początku kwietnia. Zabiegi agrolotnicze potrwają kilka dni.
Zabieg polega na wykonywaniu oprysków lotniczych i naziemnych nieszkodliwym dla ludzi i pszczół - zapewniają leśnicy.
Wykorzystane zostaną samoloty typu Dromader
Do oprysku zostaną wykorzystane samoloty typu Dromader posiadające aktualne badania techniczne do stosowania środków ochrony roślin oraz odpowiednio skalibrowane, aby dostosować dawkę środka. Pomagają w tym precyzyjne atomizery. Pilot znając mapę powierzchni zabiegu, w oparciu o dane GPS dobiera trasę przelotu opryskując tylko i wyłącznie wyznaczone oddziały.
W Nadleśnictwie Lubaczów zabiegi będą wykonywane na terenie gminy: Cieszanów, Horyniec-Zdrój, Lubaczów + miejska Lubaczów, Oleszyce, Wielkie Oczy i obejmą powierzchnię: 600 ha opryski sprzętem naziemnym i 7268 ha opryski sprzętem lotniczym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.