Różne sytuacje życiowe i zdrowotne powodują, że musimy wziąć L4, czyli zwolnienie lekarskie. Okazuje się, że częste i długie przebywanie na zasiłku chorobowym może znacząco wpływać na wysokość emerytury w przyszłości.
Zasiłek chorobowy jest wypłacany przez pracodawcę lub ZUS. Być może nie wszyscy są świadomi, że w tym czasie nie są pobierane składki na ubezpieczenie emerytalne. W konsekwencji długie przebywanie na L4 spowoduje, iż kwota zebrana na subkoncie ZUS będzie niska. Ma to bezpośrednie przełożenie na niską emeryturę w przyszłości.
Do obliczenia wysokości emerytury bierze się pod uwagę długość aktywności zawodowej oraz kwotę zgromadzoną na koncie ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okres nieskładkowy, choć jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury, jest czasem, w którym na subkoncie nie są odkładane żadne składki. Zbyt często przebywanie na zasiłkach może pozbawić prawa do emerytury w najniższej gwarantowanej wysokości.
Czytaj także: Prawie 1800 zł dla każdego rolnika. Jest jeden warunek
Okresami nieskładkowymi są przede wszystkim okresy pobierania (za portalem infor.pl):
- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów kodeksu pracy,
- zasiłków z ubezpieczenia społecznego: chorobowego lub opiekuńczego,
- świadczenia rehabilitacyjnego,
- świadczeń, poza wynagrodzeniem za czas niezdolności do pracy, wypłacanych po ustaniu obowiązku ubezpieczenia.
Jak wynika z powyższego, okres zwolnienia lekarskiego i pobierania zasiłku chorobowego nie jest okresem składkowym.
Czytaj także: Wprowadzono zmiany w PUE ZUS. O tym warto wiedzieć
Okresami nieskładkowymi są ponadto okresy pobierania renty chorobowej po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu.
Otrzymywanie minimalnej emerytury niezależnie od wysokości zebranych składek gwarantuje staż pracy – jest to 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Przy ustalaniu prawa do emerytury w pierwszej kolejności uwzględniamy Twoje okresy składkowe. Następnie doliczamy Twoje okresy nieskładkowe – ograniczone do 1/3 okresów składkowych - czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj także: Nie dostają nawet złotówki. Takie są emerytury w Polsce