Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Ślady koło Czarnobyla. Zdjęcia nie kłamią

78

W Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej zauważono ślady niedźwiedzia. Wolontariusze, również z Polski, wciąż w tym rejonie prowadzą akcje humanitarne. W ciągu ostatnich lat spotkano na skażonym terenie wiele gatunków zwierząt.

Ślady koło Czarnobyla. Zdjęcia nie kłamią
Ślady niedźwiedzia koło Czarnobyla. Pokazali dowód (Adobe Stock, Facebook)

Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nastąpiła pod koniec kwietnia 1986 roku. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej.

Wysoki poziom promieniowania utrzymuje się tam do dziś, prawie czterdzieści lat po tragicznym wydarzeniu. Wiele roślin i zwierząt nadal zamieszkuje ten region. Są też tzw. samosioły, czyli ostatni mieszkańcy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Wbrew zakazowi, wciąż mieszkają na na skażonych terenach.

Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej to obszar o powierzchni 2600 km kwadratowych. Ludzie żyjący na tym terenie radzą sobie bez dostępu do wody, energii. By dostać się do cywilizacji, muszą pokonywać wiele kilometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykły region, pomijany przez turystów. "Tłumów na pewno nie będzie"

Ślady niedźwiedzia w pobliżu Czarnobyla

W okolicach wioski Opacziczi w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej znów zauważono ślady niedźwiedzia - informuje tymczasem portal napromieniowani.pl.

Wieś leży w odległości ok. 12 kilometrów od Czarnobyla i 4 km od miejscowości Kupowate, w którym mają się znajdować samosiołe.

Autorzy portalu prowadzący akcje humanitarne informują też o napotkanych zwierzętach. W ciągu ponad 10 lat, jak piszą, spotkali już wszystkie zwierzęta. Wymieniają między innymi szakala, czy wilka.

W ostatnich latach naukowcy odkryli, że niektóre zwierzęta żyjące w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, w promieniu 30 km od elektrowni, różnią się pod względem fizycznym i genetycznym od swoich odpowiedników z innych części kraju.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić