Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 
aktualizacja 

Co z zakazem handlu w niedzielę? Projekt zmian Polski 2050 Szymona Hołowni już gotowy

23

Posłowie Polski 2050 przedstawili projekt ustawy liberalizujący zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu oraz regulują kwestię wynagrodzenia dla pracowników za pracę w święta.

Co z zakazem handlu w niedzielę? Projekt zmian Polski 2050 Szymona Hołowni już gotowy
Projekt zmian proponowany przez ugrupowanie Szymona Hołowni zakłada wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. (Pexels)

W kwietniu bieżącego roku ugrupowanie Szymona Hołowni wniosło do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Teraz dokument trafił do I czytania.

Jak zakładają proponowane zmiany, handel byłby dopuszczalny w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca. Zniknęłyby jednocześnie obecne wyjątki, które pozwalają na handel podczas ostatnich niedziel w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

Zakaz byłby również zniesiony w pierwszą niedzielę grudnia oraz kolejne dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenia - oprócz niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia. To samo ma dotyczyć niedzieli bezpośrednio poprzedzającej Wielkanoc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakaz handlu dobija małe sklepy? "Te zamykają się najczęściej"

Praca w niedzielę ma być dodatkowo płatna

Praca w niedziele handlowe byłaby również dodatkowo płatna. Mowa jest o wynagrodzeniu w podwójnej wysokości.

Ponadto pracodawca będzie miał obowiązek dać pracownikowi wolny dzień za przepracowaną niedzielę (w terminie 6 dni, lub - jeżeli nie będzie to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego). Pracownicy mieliby także zapewnione co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu kalendarzowym.

Benefity te nie dotyczyłyby jednak wszystkich pracowników. Zmiany nie objęłyby takich miejsc, jak na przykład stacje paliw, które już teraz mogą handlować w niedziele.

Jak zapewniają wnioskodawcy, liberalizacja zakazu handlu w niedziele ma przełożyć się na większą swobodę wyboru konsumentów co do czasu i miejsca robienia zakupów. Ugrupowanie Polska 2050 prognozuje również, że proponowane zmiany przyczynią się do wzrostu zatrudnienia i zarobków pracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić