Przyczyny nadużywania środków przeczyszczających
- Starzenie się społeczeństwa. Zaparcia mają tendencję do nasilania się wraz z wiekiem, co może prowadzić do zwiększonego użycia tych leków.
- Rosnąca świadomość zdrowia jelit. Wielu ludzi rozumie, że zdrowe jelita są kluczem do ogólnego zdrowia.
- Stosowanie leków o określonych skutkach ubocznych. Niektóre leki mogą powodować efekt uboczny w postaci zaparć, co bezpośrednio prowadzi do zwiększonego stosowania środków przeczyszczających dostępnych bez recepty.
- Trendy w mediach społecznościowych. Nieodpowiednie informacje w mediach społecznościowych promujące użycie środków przeczyszczających w celu utraty wagi.
- Zakłócenia spowodowane pandemią COVID-19. Zmiany w codziennym życiu, rutynach, nawykach żywieniowych mogły wpłynąć na zdrowie trawienne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skutki zdrowotne nadużywania środków przeczyszczających
Środki przeczyszczające usuwają nadmiar wody z organizmu, co może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów (sodu i potasu), które są kluczowe dla podstawowych funkcji organizmu, w tym dla prawidłowej pracy serca.
Nadużywanie tego typu środków może więc zaburzać równowagę elektrolitową, wpływać na funkcjonowanie serca i ciśnienie krwi, spowodować problemy z kontrolą poziomu glukozy, prowadzić do niedoborów witamin (poprzez skrócony czas trawienia). Może również doprowadzić do przewlekłych problemów trawiennych.
Czym jest "nadużywanie" środków przeczyszczających?
Jeśli regularnie (tj. kilka razy w tygodniu) sięgamy po środki przeczyszczające, często korzystamy z toalety, miewamy zawroty głowy (oznaka odwodnienia) i tracimy kilogramy, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że środki przeczyszczające, które stosujemy, są przez nas nadużywane.
Rekomendacje dot. stosowania środków przeczyszczających
Ważne jest, aby być świadomym ryzyka i unikać nadmiernego stosowania środków przeczyszczających. Jeśli z jakiegoś powodu musimy je stosować, zadbajmy o konsultację z lekarzem i zadbajmy o:
- utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia,
- unikanie napojów kofeinowych, które mogą prowadzić do odwodnienia,
- spożywanie jedzenia bogatego w błonnik,
- minimalizację spożywania żywności przetworzonej.