Czym jest indeks glikemiczny?
Indeks glikemiczny (IG) jest skalą, która informuje o tym, jak szybko dany produkt spożywczy podnosi poziom glukozy we krwi w porównaniu do czystej glukozy, której indeks glikemiczny wynosi 100.
Produkty o niskim indeksie glikemicznym mają wartość IG mniejszą niż 50. Oznacza to, że powodują wolniejszy i bardziej stabilny wzrost poziomu glukozy we krwi. Za przykład takich produktów może posłużyć większość warzyw, a także orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe.
Produkty o średnim indeksie glikemicznym mają wartość IG w zakresie 55-70. Ich spożywanie może powodować umiarkowany wzrost poziomu glukozy we krwi.
Wysoki indeks glikemiczny oznacza natomiast wartość IG powyżej 70. Produkty o wysokim IG (białe pieczywo, biały ryż, słodkie napoje, słodycze i przetworzone produkty spożywcze) powodują szybki i znaczny wzrost poziomu glukozy we krwi, czyli — potocznie rzecz ujmując — skok cukru.
Wysoki indeks glikemiczny w owocach i warzywach
Chociaż owoce i warzywa mają zwykle niski wskaźnik IG, istnieją wyjątki. Wśród owoców są to arbuzy, banany (im dojrzalsze, tym wyższy mają IG), pomarańcze, mango, winogrona, gruszki oraz wszelkie owoce suszone, a wśród warzyw ziemniaki, marchewki, pasternak, kukurydza cukrowa i buraki.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Nie oznacza to jednak, że będąc diabetykiem, należy z wszystkich wymienionych produktów zupełnie rezygnować. Większość z nich zawiera cenne składniki odżywcze, które warto czasem przyswoić. Zalecana jest jednak ostrożność i łączenie pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym z tymi o indeksie niskim — w ten sposób obniży się ogólny IG całego posiłku.