Między 15 lutego a 2 maja 2022 roku można złożyć zeznania podatkowe za 2021 rok. Wiele osób robi to za pośrednictwem internetu. Ten fakt wykorzystać próbują oszuści.
Z roku na rok liczba przestępstw związanych z podszywaniem się pod instytucje zaufania publicznego systematycznie wzrasta. Oszuści podszywają się pod pracowników banków, policję, pracowników służby zdrowia zajmujących się programem szczepień, czy w końcu urzędników skarbowych - zauważa Biuro Informacji Kredytowej.
Okazuje się, że każdy, kto posiada telefon, może otrzymać SMS-a od rzekomego urzędnika Urzędu Skarbowego. W wiadomości zawarta jest informacja o nadpłacie podatku lub o zaległości.
W celu uregulowania powstałej zaległości podany jest link rzekomo prowadzący do konta urzędu lub zalecenie skontaktowania się z przedstawicielem skarbówki, np. pod podany numer telefonu komórkowego - zaznacza BIK.
W takie linki absolutnie nie można klikać! Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, w związku z czym oszuści rozwijają kolejne karygodne działania.
Co robią oszuści? BIK wyjaśnia
Jak obecnie zachowują się oszuści? Nowy sposób nie polega już na przesłaniu linku, ale telefonu do urzędnika, a więc uwiarygodnienia kontaktu.
Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości SMS do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon "żywa" osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty - na odpowiednie konto. Wszystko po to, aby - tak, jak w poprzednich scenariuszach, uzyskać dostęp do rachunku bankowego - wyjaśnia Maciej Wójcik, Starszy Specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa, Biura Informacji Kredytowej, cytowany na media.bik.pl.
Czytaj także: Mocne nagranie z Ukrainy. Rosyjski pojazd zmiażdżony
Trzeba być zatem bardzo uważnym. Oszuści czyhają praktycznie na każdym kroku, lecz roztropne postępowanie pozwala unikać przykrych konsekwencji.