Lawina w Tatrach zeszła w poniedziałek (29 kwietnia) nad Czarnym Stawem pod Rysami. Na nagraniu, które zostało udostępnione przez Tatrzański Park Narodowy, widać masę śniegu spływającą w dół w kierunku stawu.
Czytaj również: Wałbrzych. Biegł do domu z placu zabaw. Tragiczna śmierć 9-latka
Zbliża się majówka. Ostrzegają przed lawinami
Przedstawiciele TPN przypominają, że w wyższych partiach Tatr nadal panują zimowe warunki pogodowe, co wiąże się ze stałym zagrożeniem lawinowym. - Wasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Was. Bądźcie rozważni. Dopasujcie swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach, oraz do swoich umiejętności i doświadczenia zimowego - apelują do turystów przedstawiciele TPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dodają, poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.
Konieczne jest również posiadanie odpowiedniego sprzętu. Przedstawiciele parku wymieniają raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka. Dodają, że turyści muszą się również umieć posługiwać się tym sprzętem.
Zanim jednak wybierzemy się w wysokie Tatry, należy rozważyć pozostanie w niższych partiach gór. Tam warunki są zdecydowanie lepsze, choć i tak w niektórych miejscach nadal występuje pokrywa śnieżna.
Regularnie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego można znaleźć najnowsze informacje dotyczące warunków pogodowych, jak i potencjalnych zagrożeń. Wskazane są tam również szlaki turystyczne, które są okresowo zamknięte. W komunikacie turystycznym pojawiają się również informacje dotyczące dostępności parkingów i utrudnień na drogach dojazdowych.
Z kolei na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego publikowane są najnowsze dane dotyczące zagrożenia lawinowego. Zanim udamy się w pieszą wycieczkę, powinniśmy się z nimi szczegółowo zapoznać.