aktualizacja 

Chcieli zapytać o Olej Kujawski. Oto, co odpowiedział producent

Olej Kujawski trafił na czarną listę u niektórych Polaków. Internauci spekulują, że jest wytwarzany z ukraińskiego rzepaku. W wydanym oświadczeniu producent zapewnia, że "większość nasion" pozyskuje z krajowych upraw. Co to znaczy? Tego próbowali dowiedzieć się dziennikarze.

Chcieli zapytać o Olej Kujawski. Oto, co odpowiedział producent
Niektórzy internauci bojkotują Olej Kujawski (Adobe Stock, SEBASTIAN GORA)

Olej Kujawski produkuje spółka Bunge Polska. W Europie Środkowej jest to jeden z największych przetwórców nasion oleistych. Jedna z olejarni znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, w Kruszwicy.

Internauci mieli się dowiedzieć, że producent wydaje kilkadziesiąt milionów złotych rocznie na ukraińskie zboże. W związku z czym przystąpili do bojkotu Oleju Kujawskiego, a w odpowiedzi spółka w siedzibą w Kruszwicy wydała oświadczenie.

Spółka Bunge zapewnia w nim, że w ciągu ostatnich kilku lat nie importowała do polski ukraińskiego rzepaku ani oleju rzepakowego. Wskazała również, że działa w oparciu o normy i przepisy unijne oraz że "większość nasion" wykorzystywanych przez producenta pochodzi z upraw krajowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie wylać olej po smażeniu? Tłuszcz nie powinien trafić do zlewu lub toalety

- W ramach naszej regionalnej i globalnej działalności handlowej firma Bunge w 2022 roku importowała kukurydzę oraz śrutę słonecznikową z Ukrainy, z których większość została następnie sprzedana i wyeksportowana poza granice Polski. W ciągu ostatnich pięciu lat Bunge nie importowało do Polski ukraińskiego rzepaku ani oleju rzepakowego – zapewnia spółka w wydanym oświadczeniu.

Bunge podkreśliła, że jednym z jej najważniejszych priorytetów jest dostarczanie do klientów najwyższej jakości produktów. - Głównym priorytetem Bunge jest zapewnienie, że dostarczamy żywność bezpieczną, pożywną i wysokiej jakości. Przestrzegamy rygorystycznych standardów jakości i kontroli w całym naszym łańcuchu dostaw, od pozyskania surowca, przez proces produkcyjny aż do momentu dostawy do naszych klientów końcowych - tłumaczy Bunge.

Wszystkie nasiona i składniki używane w naszych produktach przechodzą kontrolę jakości, aby mieć pewność, że nasze produkty są bezpieczne i zgodne ze standardami Bunge oraz wszystkimi obowiązującymi przepisami krajowymi i unijnymi. Zdecydowana większość nasion wykorzystywanych przez Bunge w Polsce pochodzi z krajowych upraw, pozyskiwanych ze wszystkich regionów kraju – dodaje spółka w oświadczeniu.

Redakcja "Eski" zapytała przedstawicieli spółki, co oznacza sformułowanie "większość nasion wykorzystywanych przez Bunge w Polsce pochodzi z krajowych upraw". Niestety, firma nie chce tłumaczyć, co ma na myśli.

Dziennikarze na prośbę o uszczegółowienie tego określenia dostali odpowiedź, że wszelkie wyjaśnienia firma zawarła już w wydanym oświadczeniu.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić