W kilku aspektach jest to prawdziwa rewolucja - komentuje w rozmowie z money.pl Oskar Sobolewski, ekspert Instytut Emerytalnego.
MRiPSP odświeża ZUS i wprowadza wiele zmian. Nowości dotkną m.in. seniorów. Jak czytamy na money.pl - w projekcie znalazły się zapisy o nowym domyślnym sposobie wypłacania emerytur i rent.
A to oznacza koniec z dostarczaniem pieniędzy w gotówce. Od 2022 roku wszyscy seniorzy otrzymają świadczenia na konto bankowe. ZUS przewiduje wyjątki. Emeryt, któremu zależy, by to listonosz dostarczył mu pieniądze, będzie mógł się o to ubiegać przez złożenie odpowiedniego wniosku.
Taka drobna z pozoru zmiana warta jest jednak miliony złotych, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wydać na realizację przekazów pieniężnych - tłumaczy w money.pl Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan i przed laty członek rady nadzorczej ZUS-u
To nie koniec nowości dla emerytów. MRiPS proponuje "ujednolicenie przepisów w zakresie przeliczania emerytur z tak zwanego starego i nowego systemu dla emerytów kontynuujących aktywność zawodową".
Rewolucja w ZUS. Emerytury po nowemu
W nowym systemie dopłacone składki (dopłacone, czyli przelane do ZUS po przyznaniu emerytury) są dzielone przez przewidywany czas życia w momencie złożenia wniosku i dokładane do emerytury.
Przykładowo - emeryt odkłada 10 tys. zł w formie składek, a ZUS szacuje, że będzie żył jeszcze 100 miesięcy, to będzie miał dołożone po 100 zł do emerytury. Natomiast seniorzy ze starego systemu mają emeryturę niejako przeliczaną ponownie - i to pomimo pobierania jej przez pewien czas. Zmiana w przepisach ma zrównać sytuacje obu grup.
Co więcej w ramach rewolucyjnych zmian? Nowy projekt poszerza grono osób, które w ramach prowadzonych przez siebie postępowań, będą miały wgląd do danych podatnika.
Do tej pory byli to pracownicy sądów, prokuratury, policji, organów podatkowych i straży granicznej. Krąg ten zostanie poszerzony o Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.