Brytyjscy nastolatkowie dzielą się na TikToku różnymi trikami, które rzekomo pozwalają uzyskać pozytywny wynik testu na koronawirusa. W aplikacji pojawia się coraz więcej filmów ze wskazówkami, jaki płyn zastosować, żeby uzyskać pożądany efekt.
Uczniowie fałszują testy na COVID-19
Sos jabłkowy, Coca Cola, ocet, środek do dezynfekcji rąk - to tylko niektóre ze sposobów, by oszukać szybki test antygenowy, a docelowo – nie musieć iść do szkoły. Filmy uczniów mają już miliony wyświetleń, a triki są stosowane masowo przez nastolatków w całym kraju.
Jedno z cieszących się popularnością kont na TikToku, które wydaje się należeć do brytyjskiego nastolatka, zawiera dziesiątki nagrań z takimi instrukcjami. Uczeń testuje na nich najróżniejsze kombinacje substancji, w tym lek na kaszel, sok z cytryny, sok pomarańczowy, dezodorant i płyn po goleniu.
Niezależna organizacja sprawdzająca fakty "Full Fact" ujawniła wcześniej, że napoje gazowane i kwaśne owoce mogą powodować, że testy wyświetlają wynik, który wygląda na pozytywny. Dodała, że szybkie testy bardzo rzadko dają wyniki fałszywie dodatnie, gdy są stosowane na ludziach zgodnie z przeznaczeniem.
Czytaj także: Rusza loteria szczepionkowa. Można wygrać milion złotych
Urzędnicy zaniepokojeni
Urzędnicy ds. edukacji ostrzegają, że praktyka ta jest "szkodliwa", ponieważ szkoły już teraz z trudem walczą o utrzymanie odpowiedniego poziomu edukacji w obliczu epidemii. - Jesteśmy pewni, że dotyczy to bardzo małej mniejszości uczniów i że w większości testy są używane prawidłowo - powiedział Geoff Barton, sekretarz generalny Stowarzyszenia Liderów Szkół i Uczelni, cytowany przez inews.co.uk
Jednak zachęcamy rodziców, aby upewnili się, że testy nie są nadużywane, i sugerujemy uczniom zainteresowanym reakcjami chemicznymi, że najlepszym miejscem do nauki o nich są lekcje chemii w szkole - dodał Barton.
Mary Bousted, sekretarz generalna Związku Edukacji Narodowej, powiedziała w tym tygodniu, że uczniowie powinni być testowani w szkole, aby zwalczyć takie praktyki.
Głos w sprawie zabrał rzecznik TikToka
Usuwamy treści zawierające wprowadzające w błąd informacje, które powodują szkody, w tym dezinformację medyczną związaną z COVID-19 i szerzej dezinformację przeciwko szczepionkom - powiedział rzecznik TikToka.
"Od początku pandemii pracowaliśmy nad zapewnieniem naszej społeczności dostępu do zaufanych informacji, a dzięki naszemu partnerstwu z Team Halo naukowcy z całego świata podzielili się, w jaki sposób są tworzone i testowane szczepionki pod kątem bezpieczeństwa" - dodał.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.