Od 28 kwietnia 2023 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe przepisy.
Na ich mocy osoby chcące sprzedać lub wynająć mieszkanie będą zobligowane do okazania świadectwa energetycznego.
Jeżeli ktoś zlekceważy ten obowiązek, będzie musiał liczyć się z karą. Serwis muratorplus.pl donosi, że zlekceważenie przepisów zagrożone jest grzywną na poziomie pięciu tysięcy złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co musi zawierać świadectwo charakterystyki energetycznej? Informacje na ten temat przekazano na stronie internetowej samorzad.gov.pl. Istotne są cztery elementy:
- dane budynku lub jego części,
- charakterystykę energetyczną budynku lub jego części,
- zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub jego części,
- oświadczenie osoby sporządzającej świadectwo, że dokument ten został wpisany do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków.
Kto musi wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Na wspomnianej stronie zauważono również, że obowiązek wykonania świadectwa energetycznego ciąży na "właścicielu lub zarządcy budynku albo jego części, a także osobie, która ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, kiedy budynek lub jego część:
- będzie zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
- będzie zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- będzie wynajmowany".
W związku z tym świadectwo należy sporządzić dla budynku, gdy będzie on przedmiotem umowy sprzedaży lub najmu. "Natomiast w sytuacji, gdy przedmiotem umowy sprzedaży lub najmu będzie lokal, świadectwo musi być sporządzone dla lokalu" - poinformowano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.