Agro Profil to ogólnopolski miesięcznik rolniczy oraz portal informacyjny. Przedstawiciele tego tytułu przekazali ostatnio bardzo niepokojące informacje. Chodzi o suszę.
Niestety, ale susza narasta i narastać będzie. Wierzchnia warstwa gleby na zachodzie i w centrum jest już tak sucha, jak w rekordowym poprzednim roku. Redukcja plonów dotknie nie tylko 5 i 6 klasy bonitacyjnej, ale niebawem susza dotknie także 3 klasę - napisano na facebookowym koncie Agro Profilu.
Następnie zaznaczono, że "zdecydowanie najgorsza sytuacja panuje między Żyrardowem, Skierniewicami a Łęczycą, Kaliszem, Krotoszynem, Rawiczem, Głogowem".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ten wpis wywołał spore poruszenie w komentarzach. "Pamiętam susze z początku lat 70., jako dzieciak wkładałem rękę w szczeliny popękanej ziemi. Rzeka Mogielnica wyschła i co koniec świata nie nastąpił - przyroda wyrównała te deficyty wody i świat istnieje, więc nie zastraszajmy się nawzajem" - zaapelował jeden z komentujących.
Ale było chłodniej - odparł przedstawiciel Agro Profilu.
W innym komentarzu ktoś dopytywał, czy większe opady nastąpią dopiero w czerwcu.
Miały być przyspieszone deszcze świętojańskie, ale jest zbyt sucho i początek deszczy będzie bardzo lokalny - czytamy w odpowiedzi Agro Profilu.
Czym są klasy bonitacyjne?
We wpisie Agro Profilu pojawiła się informacja o klasach bonitacyjnych. Warto wyjaśnić, że jest to metoda klasyfikacji jakości gleby, która jest używana przede wszystkim w rolnictwie i leśnictwie do oceny przydatności gleb do produkcji rolniczej lub leśnej.
W Polsce klasy bonitacyjne gleb są zdefiniowane od I do VI, gdzie klasa I wskazuje na najwyższą jakość gleby, a klasa VI na najniższą.