Kolczatka długodzioba Attenborough uważana jest za żywą skamielinę bowiem pojawiła się na Ziemi jeszcze w czasach dinozaurów. Oprócz australijskiego dziobaka jest jedynym ssakiem składającym jaja. Gatunek otrzymał nazwę na cześć sir Davida Attenborough, znanego brytyjskiego przyrodnika, popularyzatora nauki oraz pisarza.
Gatunek uznany za wymarły został zauważony
Kolczatka była widziana po raz ostatni w 1961 roku. Jednak w ręce naukowców trafiła jedynie wypreparowana skórka zwierzęcia. Teraz badaczom z Oxford University udało się nagrać zwierzę przechadzające się po indonezyjskiej części Papui.
Byłem w euforii, cały zespół był w euforii. Do tej pory jedynym dowodem na istnienie tego konkretnego gatunku Zaglossus attenboroughi był muzealny okaz martwego zwierzęcia sprzed kilkudziesięciu lat - powiedział dla BBC dr James Kempton.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znalezienie kolczatki zajęło zespołowi naukowców z Wielkiej Brytanii i Indonezji cztery tygodnie. Wykorzystano w tym czasie aż 80 fotopułapek. Dopiero ostatniego dnia, na ostatniej karcie pamięci z podróży, udało się zarejestrować stworzenie uznawane za wymarłe.
Odkrycie jest wynikiem ciężkiej pracy i ponad trzech i pół roku planowania – dodał Kempton.
Zespół w dużej mierze polegał na wskazówkach lokalnej społeczności, która pomagała im poruszać się po trudnym terenie i zapewniała dostęp do obszarów uznawanych za święte. Dr Kempton powiadomił o unikatowym nagraniu sir Davida Attenborough, który miał być "absolutnie zachwycony" odkryciem.
To nie jedyne odkrycie dokonane w trakcie wyprawy. Naukowcy zauważyli także nowe gatunki żab i owadów oraz dokonali obserwacji zdrowych populacji kangura drzewiastego i rajskich ptaków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.