Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Lepiej przestań tak robić

26

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Czy to bezpieczne? Krążą plotki, że generuje to większe zużycie prądu. Czy faktycznie tak jest? Czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Lepiej przestań tak robić
Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? (Pexels)

Nawet małe zmiany w codziennych nawykach mogą mieć znaczący wpływ na ochronę środowiska i oszczędzania zasobów naturalnych. Jednym z prostych sposobów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i obniżenie rachunków jest właściwe zarządzanie domowymi urządzeniami.

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku?

Czy małe gesty w tym kontekście również mają znaczenie? Chodzi np. o zostawianie ładowarki w gniazdku, a właściwie wyciąganie jej z kontaktu. Czy to ma sens?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brakuje ładowarek do aut na prąd. Dlaczego? "Dziś nie ma wystarczającego popytu na samochody elektryczne"

Pozostawienie jednej ładowarki w gniazdku co prawda wydaje się nieistotne. Nie mniej sumując to z wieloma urządzeniami w całym domu, efekt może być zaskakujący. Praktyka wyłączania ładowarek, gdy nie są używane, przyczynia się do zmniejszenia "wampirzego poboru mocy" — terminu używanego do opisania energii zużywanej przez urządzenia elektryczne, gdy są wyłączone, ale nadal podłączone do prądu.

Koszty "niewidzialnego" zużycia

Roczny koszt utrzymania ładowarki w gniazdku może się wydawać niski (sięga zaledwie kilku złotych), ale gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym, liczby te rosną. Oszczędności, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się małe, w dłuższym okresie i przy większej liczbie urządzeń stają się bardziej odczuwalne.

Badania pokazują, że urządzenia w trybie czuwania mogą odpowiadać za około 5% do 10% zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd.

Zostawiasz ładowarkę w gniazdku? Zastosuj rozwiązania na co dzień

Zastanawiając się nad tym, czy odłączać ładowarkę od prądu, warto pamiętać o prostych rozwiązaniach, które mogą ułatwić zarządzanie zużyciem energii. Listwy zasilające z wyłącznikami, zarówno manualnymi, jak i czasowymi, to doskonały sposób na kontrolę nad tym, co i kiedy pobiera prąd. Pozwalają one łatwo odciąć zasilanie nie tylko dla ładowarek, ale również dla innych urządzeń, takich jak komputery czy telewizory, które w trybie gotowości mogą zużywać znaczną ilość energii.

Podsumowanie

Przyzwyczajenie się do odłączania ładowarek i innych urządzeń, gdy nie są używane, jest prostym sposobem na przyczynienie się do ochrony środowiska i zredukowanie rachunków za energię. To drobna zmiana, która może przynieść wielkie korzyści zarówno Tobie, jak i planecie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić