Przyczynami rozwoju chorób tętnic obwodowych są zazwyczaj zatory, zakrzepy, zapalenie tętnic i miażdżyca. Do głównych czynników ryzyka tych poważnych schorzeń można zaliczyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, nadciśnienie, cukrzycę, otyłość, niezdrową dietę, palenie papierosów i zbyt niską aktywność fizyczną.
Żeby sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka, poza zrobieniem badań krwi, możemy wykonać samodzielnie prosty test. Warto go zrobić, bo jego wynik może nas ostrzec przed rozwojem niebezpiecznej choroby i tym samym uchronić przed wstąpieniem poważniejszych objawów.
Na początek kładziemy się na podłodze i unosimy stopy do góry. Nasze nogi powinny być wtedy ugięte pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia. W tej pozycji pozostajemy przez kilka minut, a potem sprawdzamy jaki kolor mają nasze stopy. Jeśli zauważymy, że jedna z naszych stóp lub obie stały się blade, może to świadczyć o zaburzeniach pracy układu krążenia.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
W sytuacji, gdy tętnice obwodowe są niedrożne, wówczas nasze mięśnie nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu. Wtedy nierzadko pojawia się* drętwienie i ból kończyn dolnych. Symptomy te świadczą o rozwoju choroby tętnicy obwodowej. Pamiętajmy, że nie podjęcie odpowiedniego leczenia, na dłuższą metę może doprowadzić do *udaru mózgu i zawału serca.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.