Piotr Kalsztyn| 

ISIS wysadziło w powietrze grobowiec proroka. Islamiści zrobili archeologom niespodziankę

70

Szabrownikom nie udało się wykraść wszystkich starożytnych skarbów, a pomogli odkryć prawdziwy unikat.

ISIS wysadziło w powietrze grobowiec proroka. Islamiści zrobili archeologom niespodziankę
(Stevan Beverly)

Pod grobowcem proroka Jonasza odkryto siedem inskrypcji. To starożytne napisy sprzed 2700 lat, które opisują rządy asyryjskiego króla o imieniu Esarhaddon. Opisywany był jako gubernator Babilonu i król świata – informuje portal Live Science.

Kaplica została zniszczona w 2014 roku. Grupy związane z Państwem Islamskim okupywały iracką Niniwę aż do stycznia 2017 roku. Szabrownicy ISIS najprawdopodobniej wykopali tunele, aby szukać archeologicznych skarbów asyryjskich królów. Gdy tereny zostały odbite z rąk okupantów, do grobowca powrócili archeolodzy z Uniwersytetu w Mosulu.

Według inskrypcji Esarhaddon pokonał Kuszytów, którzy w tamtych czasach rządzili w Egipcie. Miał również samemu wybrać nowych władców kraju położonego nad Nilem. Kolejne napisy opowiadają historię króla oraz jego wpływie na starożytną Babilonię. Miał odnowić posągi antycznych bogów oraz zrekonstruować świątynię Aszura.

Zobacz także: Zobacz także: Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

W 2017 roku z rąk ISIS odzyskano także starożytne miasto Nimrud. Tam również znaleziono inskrypcje. Opisywały one małpią kolonię, która kiedyś istniała na terenie miasta.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić