Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Budowali centrum filmowe. Zaskakujące odkrycie w Toruniu

4

W zeszłym roku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego centrum filmowego w Toruniu. Równolegle trwają badania archeologiczne na placu budowy toruńskiego studia filmowego Camerimage. To tam doszło do wyjątkowego na skalę europejską odkrycia.

Budowali centrum filmowe. Zaskakujące odkrycie w Toruniu
Małgorzata Grupa i Mariusz Ciszak nad znalezionymi w Toruniu artefaktami (PAP)

Na miejscu badania prowadził archeolog Mariusz Ciszak, który zaznaczył, że znalezisko, jakiego dokonano na terenie budowy centrum, jest dowodem na to, że Toruń był jednym z najważniejszych miast hanzeatyckich.

Odkrycie archeologów to wyjątkowa kolekcja tkanin i butów, których pochodzenie datuje się na XVI i XVII wiek. Wśród znalezisk znalazły się m.in. idealnie zachowane tkaniny jedwabne, części plisowanych sukni czy też złotogłów z ornamentem kwiatowym.

Według archeologów tak ogromne znalezisko do dowód tego, jak duże znaczenie miał Toruń, jako ośrodek hanzeatycki. To tam mieszały się wpływy Wschodu i Zachodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ponure odkrycie w Wielkopolsce. Z ziemi wykopano szczątki żołnierza

Co więcej - odkryte artefakty są w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu staje się ewenementem na skalę całej Europy.

Mamy tu styk Zachodu i Wschodu w ubiorze, jak i we wszystkim, co w tamtym czasie wytwarzano. Tkaniny i skóry są tego świetnym dowodem. Jakość wykonania świadczy o tym, że nie nosiły tego osoby pracujące na przedmieściu, ale wytwarzano to dla ludzi z wyższych warstw społecznych. Świadczą o tym, chociażby motylki przy wysokich butach rajtarskich, które służyły do umocowania ostróg. Takie buty należały do oficerów - mówi w rozmowie z PAP archeolog i konserwator zabytków, Małgorzata Grupa.

Według archeolog to znalezisko pomoże ustalić, jak ubrani chodzili torunianie w XVI i XVII wieku.

To dopiero początek odkryć

Dzięki temu, że właściwie każdy z odkrytych elementów, ma jakieś ślady użytkowania, archeolodzy będą mogli zbadać to, jak w XVI i XVII w. chodzili ubrani torunianie.

Jednak aby tak się stało, konieczne jest dokładne badanie znalezionych obiektów a także ich konserwacja.

W miastach odkrywamy przede wszystkim późne średniowiecze. A tutaj na przedmieściach mamy super zarejestrowany XVI i XVII wiek i to są informacje, jakie należą do rzadkości, gdy badamy miasta. Takie materiały zazwyczaj pochodzą z fosy, a w tym przypadku jest to warstwa mierzwy, więc możemy to wszystko idealnie opisać, datować, zakreślić wielkość zachowanego stanowiska - dodała prof. Małgorzata Grupa.
Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić