W ostatnich dniach mrozy wszystkim dają się we znaki. Niestety, zima wiąże się z tym, że rozpoczął się sezon grzewczy, czyli palenie w piecach węglem i drewnem. To z kolei ma bardzo zły wpływ na jakość powietrza w Polsce.
Miasta z najbardziej rakotwórczym powietrzem
Smog jest bardzo poważnym problemem, który ostatnio jest w cieniu pandemii koronawirusa. Ranking "Polski Alarm Smogowy" pokazuje, że w niektórych miastach sytuacja jest fatalna. W powietrzu unosi się benzo(a)piren, który jest rakotwórczy.
Poznaliśmy listę miast, w których powietrze jest najbardziej rakotwórcze. Niechlubnym liderem jest Nowy Targ, gdzie stężenie benzo(a)pirenu przekracza normę aż o 1800 proc! Na drugiej pozycji jest Rybnik (1300 proc), a na trzeciej Sucha Beskidzka (1100 proc.)
Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia - mówi Piotr Siergiej, rzecznik "Polskiego Alarmu Smogowego".
Tuż za podium znalazł się Nowy Sącz i Zdzieszowice, gdzie normy są przekroczone o 1000 procent. Fatalne powietrze jest także w Nowej Rudzie, Olkuszu, Tuchowie, Zabierzowie, Godowie i Myszkowie (800 proc.). Szczególnie rakotwórczym powietrzem oddychają także mieszkańcy Nowej Soli, Oświęcimia, Knurowa i Pszczyny (700 proc.).
Czytaj także: IMGW podało, co o nich sądzi. Mocne słowa
PAS przedstawił jeszcze jedno zestawienie. To ranking miejscowości z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10. Rekordzistą jest Pszczyna, gdzie w ciągu minionego roku było aż 106 takich dni. Dalej są Rybnik (89), Nowy Targ (88) i Wodzisław Śląski (86). Wszystkie dane dotyczą 2019 roku.