W kwietniu 2023 roku wejdą w życie przepisy, które z pewnością zainteresują wszystkie osoby zatrudnione w ramach home office (pracy zdalnej). Mają one zagwarantować takim pracownikom zwrot części pieniędzy za prąd zużywany w domach. Jaka to kwota? Będziecie zdziwieni.
Szef dopłaci ci do rachunku za prąd
Od czasu 2020, gdy praca zdalna stała się popularna, wiele osób narzeka na rosnące ceny prądu we własnych gospodarstwach domowych. To bowiem nie tylko komputer podłączony przez osiem godzin do prądu oraz korzystający z internetu, ale też np. używanie czajników elektrycznych czy płyt, aby przygotować sobie posiłek na lunch w trakcie "dniówki".
Nam wychodzi, że to jest koszt około 30 groszy za godzinę, czyli 50 zł miesięcznie — powiedziała w TVN24 na temat zwrotu części opłat za prąd Monika Smulewicz, partnerka w Grant Thornton i autorka bloga HR na szpilkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Specjalistka zaznaczyła, że takie świadczenie musi być wypłacane proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni. "Jeżeli mamy tak zwaną pracą hybrydową, to powinniśmy pracownikowi płacić za zużycie energii i internetu tylko za te dni, w których wykonuje pracę zdalną" — dodała Smulewicz.
Nowy rodzaj zatrudnienia. Praca zdalna
"Prezydent Andrzej Duda podpisał 30 stycznia 2023 r. nowelizację Kodeksu pracy. Ta wprowadza do Kodeksu pracy tzw. pracę zdalną.
Przepisy przewidują zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, czyli wykonywaną częściowo w domu, a częściowo w firmie, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Będzie mogła być uzgodniona i przy zawieraniu umowy o pracę, i później, już w trakcie zatrudnienia. W każdej chwili będzie też można powrócić do tradycyjnej pracy – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ustawa traktuje o zwrocie kosztów poniesionych przez zatrudnionego, ale dokładnie nie określa ich poziomu.
Koszty energii są mniej więcej na podobnym poziomie w naszym kraju dla wszystkich. Pracodawcy powinni wyliczyć więc koszt energii elektrycznej na godzinę pracy pracownika — powiedziała Monika Smulewicz dla TVN24.
Smulewicz przyznała, iż tego typu ustalenia powinny znaleźć się w regulaminie pracy zdalnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.