26 kwietnia wprowadzone zostaną wielkie zmiany w Kodeksie pracy. Dotyczyć one będą choćby rodziców na urlopach macierzyńskich oraz rodzicielskich. Po modyfikacjach urlop zostanie wydłużony o dziewięć tygodni.
Aktualnie maksymalny czas urlopu rodzicielskiego to 32 tygodnie. W przypadku urodzenia wieloraczków są to natomiast 34 tygodnie.
Po zmianach, które wkrótce wejdą w życie, rodzice będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 41 tygodni. W przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie urlop potrwa maksymalnie 43 tygodnie - wyjaśnia "Fakt".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziewięć dodatkowych tygodni to czas, jaki na opiekę nad dzieckiem będzie przysługiwać ojcom. Co istotne, nie będą oni mogli go "przekazać" matce.
Zasiłki dla rodziców. To warto wiedzieć
Zajdą również zmiany w zakresie zasiłków dla rodziców. Wsparcie za czas urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego zostanie podniesione.
O szczegółach donosi "Fakt". Zauważono, że dostępne będą dwie opcje.
Matka, która zawnioskowała o zasiłek jednocześnie za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, będzie otrzymywała 81,5 proc. (aktualnie 80 proc. - dop. o2.pl) podstawy wymiaru, a gdy ojciec wykorzysta dziewięć tygodni nieprzenoszalnego urlopu rodzicielskiego, będzie otrzymywał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru - wyjaśnia "Fakt".
Po wejściu w życie nowych przepisów, zasiłek macierzyński nadal będzie płatny w 100 proc., z kolei zasiłek rodzicielski zostanie podniesiony do 70 proc. (aktualnie 60 proc.) podstawy - przekazano.
Rodzice, którzy na dzień 26 kwietnia będą korzystać z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, mogą mieć załapać się na korzystne wyliczenie.
Konieczne będzie jednak złożenie wniosku w tej sprawie. Czasu będzie niewiele, bo tylko 21 dni od momentu, kiedy ustawa wejdzie w życie.