aktualizacja 

"Wyłączcie te światła". Ekolog apeluje do Polaków

666

Ogrodnicy montują LED-y w przydomowej zieleni, tymczasem naukowcy apelują: "Wyłączcie te światła". O wpływie nocnego światła na owady zapylające piszą botanicy z Uniwersytetu Warszawskiego. Problem "zanieczyszczenia światłem" w swoich mediach społecznościowych podniósł także polski botanik i profesor nauk botanicznych Łukasz Łuczaj.

"Wyłączcie te światła". Ekolog apeluje do Polaków
"Wyłączcie te światła". Ekolog apeluje do Polaków (Facebook, Uniwersytet Warszawski, Łukasz Łuczaj)

Nocne światło LED o 62 proc. zmniejsza aktywność na kwiatach nocnych owadów zapylających, czyli w naszym klimacie głównie ciem - apelują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

I podkreślają, że to jeden z wielu powodów, by zgasić zbędne oświetlenie w przydomowych ogródkach i parkach.

Temat "zanieczyszczania światłem" coraz częściej wybrzmiewa w debatach naukowych. Najchętniej podnoszą go astronomowie udowadniając, że z powodu zbyt dużej ilości nocnego oświetlenia w miastach nie widać gwiazd.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekstremalne zjawiska pogodowe w miastach. Prof. Malinowski: katastrofa klimatyczna nadciąga

Okazuje się jednak, że coraz powszechniejsza moda na doświetlanie ogródków lampami LED-owymi wpływa także na nocne owady. Problem ten podnieśli naukowcy z UW.

Z usług zwierząt aktywnych nocą korzysta co najmniej 1/3 rodzin roślin okrytozalążkowych - tłumaczą.

Profesor Marcin Zych, dyrektor ogrodu botanicznego w Warszawie, w swoim felietonie dodaje:

Światło jest kluczowe do prowadzenia fotosyntezy. Stanowi także jeden z ważnych sygnałów środowiskowych sterujących rozwojem roślin. Są one organizmami osiadłymi i potrzebują światła także do synchronizowania swoich rytmów dobowych i sezonowych

Do apelu przyłączył się także w mediach społecznościowych Łukasz Łuczaj, znany botanik popularyzujący nauki biologiczne i ekologię. "Wyłączcie te światła" - napisał.

Na reakcję internautów nie trzeba było długo czekać.

Oni tymi światłami nie dają spać i żyć. LED-y coraz bardziej białe i coraz bardziej nie ludzkie, jak cały ten świat staje się nie do życia dla ludzi jako biologicznych istot - skomentował ktoś pod postem.

A inna z osób z przekąsem dodała, że LED-y "idealnie komponują się z wypielęgnowanym trawniczkiem, kosiarką spalinową i roundupem".

Nie zabrakło także opinii, które świadczyły o tym, jak mało nagłośniony jest ten problem.

Dla mnie jest ważniejsze, żebym ja i moja rodzina nie zabiły się, przewróciły, potknęły na ścieżce czy schodach niż ewentualne robaczki, które latają - czytamy pod postem.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić