Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Najgorszy wybór na 1 listopada. Opłakane skutki

19

Wszystkich Świętych to dla wielu Polaków okazja, by odwiedzić groby bliskich i oddać symboliczny hołd zmarłym zapalonym zniczem czy bukietem kwiatów. Niestety, dzień ten ma także ciemną stronę. Po 1 listopada polskie cmentarze toną w śmieciach, z których większość nie nadaje się do recyklingu. Sprawdźcie, co możecie zrobić, by zadbać o środowisko także w ten wyjątkowy dzień.

Najgorszy wybór na 1 listopada. Opłakane skutki
Dzień Wszystkich Świętych wiąże się z tonami śmieci (Getty Images, Kinek00)

Dzień Wszystkich Świętych to czas rodzinnych spotkań nad grobami najbliższych i okazja, by oddać hołd najdroższym zmarłym. Doroczną tradycją jest ustrajanie nagrobków, będące wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli. To piękny zwyczaj, który jednak ma swoje ujemne strony.

Miliony ton śmieci na cmentarzach

Niestety, do ozdabiania pomników często używa się nieekologicznych produktów. Jak wskazuje na TikToku Katarzyna Wągrowska, ekspertka od zero waste, po 1 listopada wszystkie użyte na cmentarzach ozdoby sumują się na ok. 3-9 kg odpadów na jeden grób! Łącznie to około 3 mln śmieci, zebranych w zaledwie kilka dni.

Największym problemem są sztuczne kwiaty czy plastikowe wkłady z resztkami oleju, które nie nadają się do recyklingu. Nawet szklane znicze, w których znajduje się roztopiona parafina i olej, nie powinny być wyrzucane do pojemnika na szkło. Kiedy są mocno zabrudzone, należy wyrzucić je do śmietnika na odpady zmieszane, a potem lądują one na wciąż powiększających się wysypiskach.

Warto też podkreślić, że koszt wywozu śmierci z jednej dużej nekropolii po Wszystkich Świętych wynosi nawet 60 tys. zł, a łożą na to podatnicy. Co więc zrobić, żeby ograniczyć ilość śmieci i zadbać o środowisko? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka drobiazgów.

Jak ograniczyć ilość odpadów 1 listopada? Takich zniczów i ozdób nie kupuj

Specjaliści doradzają przede wszystkim, by zamiast sztucznych, plastikowych kwiatów kupować stroiki z suszu, a w najgorszym wypadku cięte kwiaty, które można potem kompostować.

Na profilu poświęconym ekologii "Amazonia is everywhere" na Twitterze wskazano także, by zrezygnować z ceramicznych, kolorowych zniczy, a zamiast tego zainwestować w znicze wielokrotnego użytku. Po listopadowych świętach można zabrać je do domu i skorzystać z nich w kolejnym roku.

Ważną kwestią są także elektrośmieci, takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych. Należy pamiętać, że nie można wyrzucać ich do pojemnika z innymi odpadami. Takie śmieci powinny trafiać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Czyste znicze, folie opakowaniowe, plastikowe elementy wieńców czy doniczki z tworzyw sztucznych bez ziemi wyrzucajmy z kolei do pojemnika na surowce. Przestrzegając tych kilku zasad, uczcimy pamięć bliskich w bardziej rozważny sposób, a przy okazji zadbamy także o następne pokolenia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Zobacz także: Halloween obraża uczucia katolików? Ksiądz mówi o "zderzeniu kulturowym"
Autor: SSŃ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić