Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Ogromne zagrożenie, przekonali się Czesi. Rosyjska farma trolli

192

Według ustaleń czeskiego portalu Seznam Zpravy wydalenie w kwietniu rosyjskich dyplomatów znacząco wpłynęło na ilość trolli w czeskim internecie. Może to oznaczać, że w ambasadzie znajdowała się właśnie tzw. "farma trolli" - narzędzie służące do manipulowania opinią publiczną.

Ogromne zagrożenie, przekonali się Czesi. Rosyjska farma trolli
Ambasada Federacji Rosyjskiej w Pradze. (Getty Images)

Sprawa ma swój początek w kwietniu. Wtedy to premier Czech Andrej Babis i minister spraw wewnętrznych Jan Hamacek ogłosili, iż mają dowody, że to Rosjanie wysadzili w 2014 r. skład amunicji w mieście Vrbetice. Zginęło wtedy dwóch obywateli Czech.

Kilka dni później Czesi wydalili grupę rosyjskich dyplomatów. Między nimi byli także oficerowie rosyjskich specsłużb. Jak opisuje portal Seznam Zpravy, wpłynęło to na aktywność prorosyjskich trolli w czeskim Internecie.

Aktywność takich działań obniżyła się głównie na portalach społecznościowych. Chodzi o aktywność wprost przypisywaną przez czeską służbę kontrwywiadu (BIS) Rosjanom. Opisała to organizacja Czeskie Elfy, zajmująca się monitoringiem rosyjskich działań w tym kraju. Ich aktywność miała spadać między 16 a 26 kwietnia.

Zobacz także: Afera mailowa. Katarzyna Lubnauer ostro o Michale Dworczyku: zdrada państwa, powinien zapłacić funkcją

Trolle z ambasady?

Zazwyczaj takie farmy znajdowały się na terenie Federacji Rosyjskiej. Gdzie indziej - np. właśnie w ambasadzie, ze względu na kwestie języka - opracowuje się kolportowane treści - mówi w rozmowie z o2.pl były oficer jednej z polskich służb specjalnych.

I dodaje, że najsłynniejsza tego rodzaju farma to osławiona IRA, czyli Internet Research Agency, znajdująca się w Petersburgu.

Wróćmy jednak do placówki w Czechach. Według Czeskich Elfów aktywność botów i trolli, działających w internecie, zdecydowanie zmniejszyła się w okresie, gdy Czesi wyrzucali rosyjskich dyplomatów. Zdaniem rzecznika czeskiego BIS-u, pokrywa się to także z ich obserwacjami. Potwierdziła to również zajmująca się rozpracowywaniem działań dezinformacyjnych grupa Semantic Visions.

Czeskie medium opisuje również, że wraz z mniejszą ilością prowadzonych dyskusji sieciowych, zawierających rosyjską propagandę, mniej jest także szeroko lajkowanych i komentowanych w social mediach postów.

Rzecznik BIS, Ladislav Sticha, stwierdził, że istnieje możliwość, by tego rodzaju "farma trolli" znajdowała się albo w samej ambasadzie, albo była przez kogoś z ambasady koordynowana. Rosjanie zaprzeczyli, by mieli cokolwiek wspólnego z działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w Czechy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić