Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 

Poruszenie wśród seniorów. "Tylko bzdurne leki"

35

W zeszłym roku rozszerzono listę darmowych leków dla seniorów. Tymczasem okazuje się, że starsze osoby nie są zadowolone z bieżących regulacji. W rozmowach z "Faktem" ujawnili, że jak płacili za leki, tak dalej płacą. Seniorzy oczekują zmian.

Poruszenie wśród seniorów. "Tylko bzdurne leki"
Poruszenie wśród seniorów (Getty Images, Morsa Images)

Aktualnie na liście darmowych leków znajdują się 3752 pozycje. To oczywiście nie oznacza, że każda osoba po 65. roku życia zaopatrzy się w leki bez żadnego uszczerbku na budżecie.

Seniorzy chcą zmian w obecnych regulacjach. W rozmowach z "Faktem" przyznają, że leków z ich recept często nie ma na liście darmowych medykamentów. Efekt? Nawet jeśli mają 65 lat i przewlekle chorują, to i tak w aptece płacą.

Praktycznie nie mamy informacji, które te leki, które używamy są darmowe. Lekarz wypisuje, a my nie mamy jak tego znaleźć. Jestem dość biegły w korzystaniu z internetu. i sprawdzam. Widzę, że są dedykowane do konkretnych chorób, a przeważnie dla osób z nowotworami. My potrzebujemy innych – z krążeniem, z sercem. Te już nie są darmowe - powiedział tabloidowi pan Jan z Kalisza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przerażający widok po pożarze. Skala zniszczeń

Pani Marianna z Garwolina stwierdziła zaś, że "na liście są takie leki, które są niepotrzebne".

Nie korzystam z tego programu, tam tylko bzdurne leki są. Choremu człowiekowi potrzebny jest konkretny lek. Ja potrzebuję tylko witaminy, uprawiam sport - wyznał pan Edward z Poznania.

Darmowe leki. Jakie warunki trzeba spełnić?

By korzystać z bezpłatnych leków, należy spełnić kilka warunków:

  • lek musi być objęty refundacją, co oznacza, że znajduje się na liście publikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Ważne jest, aby lekarz zaznaczył na recepcie specjalny kod "S" przeznaczony dla seniorów. Bezpłatność dotyczy tylko leków wypisanych na receptę przez lekarza;
  • pacjent powinien mieć co najmniej 65 lat, co weryfikowane jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia, jeśli pacjent nie posiada numeru PESEL;
  • choroba, z którą pacjent został zdiagnozowany, musi być zgodna ze wskazaniami refundacyjnymi dla danego leku. Niektóre leki mają wiele zastosowań, ale bezpłatne są tylko te, które odpowiadają chorobom z listy refundowanej.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić