Jak informuje portal N1info, Aleksander Vučić zamierzał odwiedzić Jasenovac, a jego wizyta miała charakter prywatny. Jasenovac to największy powstały w trakcie drugiej wojny światowej w Niepodległym Państwie Chorwackim obóz koncentracyjny. Został otwarty w 1941 roku z inicjatywy ustaszów, czyli członków ultranacjonalistycznego ruchu chorwackiego. Obóz bywa określany jako "Auschwitz Bałkanów". Życie straciło w nim wielu Serbów, a także m.in. Żydów i Romów.
Przeczytaj także: Skandaliczne słowa operatora TVP: "Jesteś skur******m". Stacja go broni
Prezydent Serbii niewpuszczony do Chorwacji. "Nawet nie skandal"
Nieudaną próbę wizyty prezydenta na terenie dawnego obozu koncentracyjnego potwierdziła Ana Brnabić. Premier Serbii podała, że ostatecznie Aleksander Vučić zdecydował się na przełożenie wizyty, aby nie eskalować napięcia.
Przeczytaj także: Elon Musk kompletuje "hardcorowy" team. Zapowiada, że "poleje się krew"
Ana Brnabić nie kryła swojego oburzenia postępowaniem władz Chorwacji. Oskarżyła sąsiednie państwo o bezprawne ograniczanie wolności przemieszczania się, szczególnie że celem prezydenta Serbii było odwiedzenie miejsca o znaczeniu historycznym nie tylko dla Chorwatów.
To brutalne deptanie wolności poruszania się. Aleksander Vučić chciał udać się z prywatną wizytą do miejsca, gdzie reżim ustaszy z niewypowiedzianą brutalnością zamordował setki tysięcy Serbów (...), chciał złożyć tam kwiaty, a uniemożliwienie mu tej wizyty przez jednego z członków Unii Europejskiej to nawet nie skandal, ale coś znacznie większego – oświadczyła Ana Brnabić (N1info).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Reporterka miała pecha. Chciała pogadać z kibicem, trafiła na prostaka
Jak zapowiedziała premier Serbii, Aleksander Vučić wkrótce znowu podejmie próbę odwiedzenia Jasenovac. Tym razem jednak wizyta prezydenta będzie miała charakter oficjalny, a nie prywatny. Brnabić podkreśla, że zachowanie chorwackich władz nie było upokarzające dla głowy ościennego państwa, lecz dla nich samych.
Vučić poprosi o zgodę na oficjalną wizytę, więc ocenimy te europejskie wartości. Odroczenie przez przedstawicieli chorwackich władz jego wizyty Jasenovac nie jest upokarzające dla Serbii, ale dla Chorwacji – podsumowała Ana Brnabić (N1info).