Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Marcin Lewicki
Marcin Lewicki | 
aktualizacja 

PiS boi się ataku? "Niepokoją słowa o 'równych prawach dla wszystkich'"

310

Czy dla Radia Maryja i o. Tadeusza Rydzyka nadchodzą chude lata? To możliwe. Nowy prezydent Torunia, Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej podchodzi sceptycznie do działalności rozgłośni. - Redemptorystów na pewno czeka trudniejszy okres - mówi nam poseł PiS Krzysztof Szczucki.

PiS boi się ataku? "Niepokoją słowa o 'równych prawach dla wszystkich'"
Co będzie z Radiem Maryja? Posłowie PiS z niepokojem patrzą na wybór mieszkańców Torunia (AKPA)

Radio Maryja funkcjonuje w Toruniu od początku swojego istnienia. Za czasów prezydentury Michała Zaleskiego działalność mediów o. Tadeusza Rydzyka rozkwitła.

Współpraca z włodarzami układała się wzorowo. Sam ustępujący już prezydent Torunia często odwiedzał imprezy organizowane przez redemptorystów, w tym urodziny Radia Maryja.

W tegorocznych wyborach samorządowych doszło jednak w Toruniu do rewolucyjnej zmiany. Najpierw radni Koalicji Obywatelskiej "przejęli" radę miasta (uzyskali 15 mandatów na 25 możliwych), a teraz Michał Zaleski (rządzący grodem Kopernika od 2002 roku) sensacyjnie stracił władzę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Krzysztof Szczucki

Jego następca, Paweł Gulewski z Koalicji Obywatelskiej, jest o wiele bardziej sceptyczny do działalności o. Tadeusza Rydzyka. W rozmowie z o2.pl nowy prezydent Torunia wspominał m.in., że "nie będzie żadnej taryfy ulgowej" na rzecz środowiska redemptorystów i "nie będzie brał udziału w urodzinach Radia Maryja".

Krzysztof Szczucki zaniepokojony działalnością Pawła Gulewskiego

Toruński poseł Krzysztof Szczucki z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że "tego typu deklaracje przyjmuje z niepokojem". W jego opinii "działalność Pawła Gulewskiego może być krokiem do wzniecania sporów światopoglądowych w Toruniu".

Sposób rządzenia PO jest słaby. Uśmiechnięta Polska to fasada. Pan Gulewski w kampanii wyborczej składał wiele nierealnych obietnic. To może iść w stronę wzniecania sporów światopoglądowych. Michał Zaleski skupiał się na sprawach lokalnych. Umiał to wyważyć. Nie odnotowałem takich sporów w Toruniu - tłumaczy Szczucki w rozmowie z o2.pl.

Parlamentarzysta twierdzi, że "redemptoryści przez większość swojej wielowiekowej działalności mieli ciężko" i "teraz zbliża się dla nich trudniejszy okres". Poseł obawia się m.in. ataku Gulewskiego na Radio Maryja.

Obawiam się ataku w stronę Radia Maryja. Przykładem jest mówienie o "równych prawach dla wszystkich". Instytucji kultury fundacji Lux Veritatis nie można porównywać do podmiotów rynkowych, tylko innych tego rodzaju organizacji. Instytucje kultury nie pracują dla zysku. Działają na rzecz działalności celów statutowych. Podobnie należy oceniać też akademię czy z media redemptorystów. Obawiam się, że czeka nas piłowanie katolików w Toruniu - tak Krzysztof Szczucki komentuje wynik wyborów w Toruniu.

Szczucki nawiązuje do wypowiedzi Sławomira Nitrasa z sierpnia 2021 roku. Odpowiadając na pytania uczestników Campusu Polska Przyszłości, polityk PO powiedział do przedstawicieli Kościoła: "musimy was opiłować z pewnych przywilejów". Politycy PiS niedokładnie cytowali wypowiedź Nitrasa, zarzucając mu wzywanie do agresji wobec katolików.

Inny parlamentarzysta, który jest blisko środowiska Radia Maryja, tonuje nastroje. Według Janusza Kowalskiego "Radio Maryja to symbol Torunia", a atak na środowisko o. Tadeusza Rydzyka "może oznaczać porażkę w wyborach".

Radio Maryja to społeczny fenomen na skalę Europy i świata, nie tylko naszego kraju. To społeczność, która wspiera nie tylko radio, ale też TV Trwam, szkołę, muzeum. W tym sensie jest wpisane w DNA Torunia od kilku dekad. Nie mam wątpliwości, że polityk, który będzie walczył w Toruniu z Radiem Maryja, przegra kolejne wybory. W interesie nowego prezydenta jest wspieranie Radia Maryja. Obowiązkiem lewicowego prezydenta Częstochowy jest wspierać paulinów na Jasnej Górze. Tutaj jest tak samo. Na tym polega dobre gospodarzenie - wyjaśnia w rozmowie z o2.pl Kowalski.

Parlamentarzysta uważa, że Paweł Gulewski będzie współpracował ze środowiskiem Radia Maryja. Przypomina, że Michał Zaleski wywodził się ze środowisk lewicowych.

Paweł Gulewski powinien wspierać Radio Maryja i TV Trwam, bo to instytucje stanowiące o sile miasta. Nawet więcej, mam nadzieję, że wsparcie będzie większe. Pamietajmy, że wcześniej Toruniem rządził lewicowy prezydent Michał Zaleski, który współpracował z redemptorystami - twierdzi Janusz Kowalski.

Według Janusza Kowalskiego "nowy prezydent Torunia powinien mieć na tyle zdrowego rozsądku, aby nie walczyć ze środowiskiem Radia Maryja". Poseł dodaje, że jego zdaniem "inwestycje o. Tadeusza Rydzyka to ważny czynnik inwestycyjny miasta".

Obowiązkiem samorządowców jest dbanie o gminę. Radio Maryja to ważna część tej gminy, toruńskiej społeczności. To wiele oddanych sprawie osób. To niewątpliwie jeden z lewarów rozwojowych miasta. Przecież to np. wyższa szkoła czy muzeum. To wielkie Boże dzieło, które jest w Toruniu. Ufam, że zdrowy rozsądek nowego prezydenta weźmie górę. Liczę, że będzie zachowywał się tak, jak powinien zachowywać się samorządowiec - tłumaczy nam poseł Zjednoczonej Prawicy.

Przypomnijmy, że według oficjalny wyników Paweł Gulewski wygrał II turę wyborów prezydenckich w Toruniu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 65 proc. głosów.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić