oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Umocnienia na granicy z Białorusią? Polacy zabrali głos

28

Zdecydowana większość Polaków jest za stworzeniem umocnień na granicy Polski z Białorusią oraz budową schronów przeciwlotniczych. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie "Radia Zet". Za takim rozwiązaniem opowiada się aż 83,9 proc. respondentów.

Umocnienia na granicy z Białorusią? Polacy zabrali głos
Umocnienia na granicy z Białorusią? Polacy zabrali głos (PAP)

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest w dalszym ciągu trudna. 10 maja doszło tu do szturmu grupy migrantów. Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że ponad 140-osobowa grupa próbowała przedostać się przez zieloną granicę w Białowieży. BYPOL, organizacja zrzeszająca byłych funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki, którzy przeszli na stronę opozycji, spodziewa się, że w najbliższym czasie dojdzie do większej liczby ataków hybrydowych na granicy.

W obliczu takich informacji wyniki sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie "Radia Zet" raczej nikogo nie zdziwią. W badaniu wzięła udział reprezentatywna ogólnopolska grupa 1071 osób. Respondenci odpowiadali na pytanie: "Czy polskie władze powinny budować umocnienia wojskowe (np. bunkry, okopy, przeszkody przeciwpancerne) na granicy z Rosją i Białorusią oraz schrony przeciwlotnicze dla ludności cywilnej?".

Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 51 proc. ankietowanych, a 32,9 proc. wybrało opcję "raczej tak". Za budową umocnień wojskowych i schronów przeciwlotniczych opowiedziało się 83,9 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mało prawdopodobne". Doświadczony strażak komentuje pożar przy Marywilskiej

"Zdecydowane nie" budowie umocnień na granicy powiedziało zaledwie 0,4 proc. uczestników sondażu. Odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 8,3 proc. ankietowanych. 7,4 proc. respondentów przyznało, że nie ma na ten temat zdania.

Zapowiedź modernizacji umocnień na granicy

W trakcie jednego z wywiadów wiceminister obrony Cezary Tomczyk potwierdził modernizację zapory wybudowanej na granicy Polski i Białorusi. - Będzie wzmocnienie, które jest opracowane przez Politechnikę Śląską i naszych inżynierów. Po to, żeby była nie do przejścia — mówił w TVN24.

Tomczyk stwierdził, że zapora wzniesiona przez PiS jest przykładem "prowizorki", którą migranci są w stanie "pokonać przy użyciu byle lewarka". Wiceminister obrony podkreślił również, że wzmocnienie zapory na granicy z Białorusią, to nie jedyny projekt, nad którym toczą się obecnie prace. Jak wskazał, opracowywany jest również projekt stworzenia fortyfikacji na granicy z Białorusią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić