Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik | 

Owoc polskiego lasu, który może uśmiercić. Uważaj na "belladonnę"

11

Wilcza jagoda, znana również jako ''belladonna'', jest rośliną o wielkim znaczeniu w medycynie i mitologii, ale zerwana z krzaka i spożyta jest przede wszystkim śmiertelnie toksyczna. Czym właściwie jest? Co robić, jeśli podejrzewamy, że doszło do zatrucia.

Owoc polskiego lasu, który może uśmiercić. Uważaj na "belladonnę"
Jakie objawy daje zatrucie wilczą jagodą? (Licencjodawca, Naturfoto Honal)

Czym jest wilcza jagoda?

Wilcza jagoda to wieloletnia roślina z rodziny psiankowatych, do której należą także ziemniak, pomidor i papryka. Pochodzi z Europy, Azji Zachodniej i Afryki Północnej.

Nazwa "belladonna" pochodzi od włoskiego "piękna kobieta", co jest nawiązaniem do dawnej, rzymskiej praktyki stosowania jej soku do poszerzania źrenic kobiet w celu zwiększenia ich uroku.

Wilczą jagodę łatwo rozpoznać po purpurowych, dzwonkowatych kwiatach i czarnych, błyszczących jagodach. Roślina dorasta do około 1-2 m i ma duże liście o wyraźnym, słodkawym zapachu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trujące rośliny. Na te popularne przydomowe gatunki szczególnie uważaj

Występuje naturalnie w lasach liściastych, zaroślach, na skrajach lasów i na wilgotnych łąkach górzystych terenów. W Polsce spotykana jest głównie w rejonach górskich.

Dlaczego wilcza jagoda jest szkodliwa?

Wilcza jagoda zawiera szereg alkaloidów, w tym atropinę, skopolaminę i hioscyjaminę, które są silnie toksyczne dla człowieka.

Wszystkie części rośliny są trujące, najbardziej jednak jej jagody i liście.

Wspomniane alkaloidy mają wpływ na układ nerwowy, blokując działanie acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi.

Prowadzi zatem do zatrucia, które zazwyczaj po kilku godzinach objawia się suchością w ustach, zawrotami głowy, rozszerzeniem źrenic, przyspieszeniem tętna, trudnościami z połykaniem, a w cięższych przypadkach nawet halucynacjami i drgawkami. Zatrucie wilczą jagodą może prowadzić do śmierci.

Co robić po zatruciu wilczą jagodą?

W przypadku podejrzenia zatrucia wilczą jagodą należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Prowokowanie wymiotów jest niewskazane, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Ważne jest również, by — jeśli to możliwe — zachować jakąkolwiek pozostałą część rośliny lub jagód, które zostały spożyte, aby pomóc w identyfikacji źródła zatrucia.

Leczenie zatrucia wilczą jagodą zależy od ciężkości objawów i może obejmować m.in. podawanie węgla aktywnego i leków do stabilizacji funkcji układu nerwowego.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić