Czym jest wilcza jagoda?
Wilcza jagoda to wieloletnia roślina z rodziny psiankowatych, do której należą także ziemniak, pomidor i papryka. Pochodzi z Europy, Azji Zachodniej i Afryki Północnej.
Nazwa "belladonna" pochodzi od włoskiego "piękna kobieta", co jest nawiązaniem do dawnej, rzymskiej praktyki stosowania jej soku do poszerzania źrenic kobiet w celu zwiększenia ich uroku.
Czytaj także: Objaw przedawkowania ibuprofenu. Widać na stopach
Wilczą jagodę łatwo rozpoznać po purpurowych, dzwonkowatych kwiatach i czarnych, błyszczących jagodach. Roślina dorasta do około 1-2 m i ma duże liście o wyraźnym, słodkawym zapachu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Występuje naturalnie w lasach liściastych, zaroślach, na skrajach lasów i na wilgotnych łąkach górzystych terenów. W Polsce spotykana jest głównie w rejonach górskich.
Czytaj także: Trzy podstawowe błędy. To dlatego nie możesz schudnąć
Dlaczego wilcza jagoda jest szkodliwa?
Wilcza jagoda zawiera szereg alkaloidów, w tym atropinę, skopolaminę i hioscyjaminę, które są silnie toksyczne dla człowieka.
Wszystkie części rośliny są trujące, najbardziej jednak jej jagody i liście.
Wspomniane alkaloidy mają wpływ na układ nerwowy, blokując działanie acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi.
Prowadzi zatem do zatrucia, które zazwyczaj po kilku godzinach objawia się suchością w ustach, zawrotami głowy, rozszerzeniem źrenic, przyspieszeniem tętna, trudnościami z połykaniem, a w cięższych przypadkach nawet halucynacjami i drgawkami. Zatrucie wilczą jagodą może prowadzić do śmierci.
Czytaj także: Usuwa złogi z jelit. Chroni przed miażdżycą i zawałem
Co robić po zatruciu wilczą jagodą?
W przypadku podejrzenia zatrucia wilczą jagodą należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Prowokowanie wymiotów jest niewskazane, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Ważne jest również, by — jeśli to możliwe — zachować jakąkolwiek pozostałą część rośliny lub jagód, które zostały spożyte, aby pomóc w identyfikacji źródła zatrucia.
Leczenie zatrucia wilczą jagodą zależy od ciężkości objawów i może obejmować m.in. podawanie węgla aktywnego i leków do stabilizacji funkcji układu nerwowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.