Twoje dziecko ma astmę? Diagnoza mogła być błędna

8

Najnowsze badania stawiają pod znakiem zapytania diagnozy, według których u pacjentów wykryto astmę. Nawet w połowie przypadków mogła być ona błędna i leczący się na to schorzenie wcale go nie mają.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Shutterstock.com)

Jedna trzecia dorosłych astmatyków została najprawdopodobniej źle zdiagnozowana. Nie wykazują żadnych objawów klinicznych astmy - informuje Daily Mail powołując się na zeszłoroczne badania brytyjskiej służby zdrowia NHS.

Kolejne badania wykazały, że wielu lekarzy ma problem z prawidłową oceną stanu zdrowia. Przeprowadzone zostały w Holandii na Uniwersytecie Medycznym w Utrechcie. Stwierdzono w nich, że astmę u dzieci lekarze oceniają empirycznie. Nie przeprowadzają odpowiednich testów płuc, które dałyby jednoznaczną odpowiedź.

Badania wskazują na konieczność zmian w procesie diagnostycznym. Szokującym jest, że z przebadanych 652 dzieci w wieku 6-18 lat aż 53 procent nie ma lub najprawdopodobniej nie ma astmy. A każde z nich było na nią leczone. Jest to nie tylko niepotrzebny stres i wydatki, ale również efekty uboczne przyjmowania niepotrzebnych leków.

Leki na astmę mogą wywołać różne powikłania. Skurcze mięśni, infekcje gardła, dreszcze, wymioty i mdłości to najpoważniejsze z nich. Dzieci z astmą również unikają ćwiczeń fizycznych, co może prowadzić choćby do otyłości. Wszystko to wpływa na jakość życia tych osób, których jedynym błędem było wybranie niewłaściwego lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić