Spór rozpoczął się jesienią 2022 roku. Proboszcz miał wysłać do władz gminy Pszczółki pismo z prośbą o sprzedaż działki we wsi Skowarcz. Teren wart jest blisko dwa miliony złotych. Duchowny postanowił jednak powołać się na polskie prawo, które daje możliwość uzyskania bonifikaty w wysokości 99 procent na kupno działki celem sprawowania kultu religijnego.
W przeszłości duchowny taką bonifikatę już uzyskał. Nic dziwnego, że Rada Gminy Pszczółki odrzuciła jego prośbę. Trwający rok konflikt właśnie miał swoją nową odsłonę. W poniedziałek, 4 września przedstawiciele Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pszczółkach spotkali się z władzami gminy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oświadczenie wójta w sprawie sprzedaży działki
Maciej Urbanek, wójt gminy Pszczółki, opublikował oświadczenie po tym spotkaniu. Jak zaznaczył, nie oponuje samej inicjatywie, natomiast ewentualna sprzedaż działki musi się odbyć na zasadach przejrzystości i z poszanowaniem prawa.
Uczciwość i rzetelność powoduje, że nie możemy zmienić uprzednio wyrażonego pisemnego stanowiska. Musimy być wierni własnym słowom i oczekiwaniom Mieszkańców. Pamięta Ksiądz Proboszcz, iż dwukrotnie proponowaliśmy, aby Ksiądz rozważył ratalny sposób zapłaty za nieruchomość, o którą się ubiega. Ewentualne raty w spłacie ceny stanowią istotny i niezaprzeczalny ukłon w stronę Kościoła. Stanowisko uprzednie podtrzymujemy - napisał Urbanek.
Zobacz koniecznie: Katolicka "celebrytka" o współżyciu w ciąży. Dosadna reakcja księdza
Wójt gminy Pszczółki odnosi się w swoim oświadczeniu do zawiłości prawnych związanych z ustawą o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej. Uważa, że przepisy dają prawo parafii do nabywania, posiadania i zbywania mienia ruchomego i nieruchomego oraz zarządzania majątkiem, ale nie wskazują, by parafia miała preferencyjne warunki bądź ulgi.
Konieczna opinia RIO
Dodał, że mienie komunalne jest niczym talent srebra, które należy mnożyć. Sama sprzedaż działki w systemie ratalnym ma zaś w opinii wójta obciążyć gminę obowiązkami proceduralnymi. Trzeba będzie sprawdzić na przykład, czy działka zostanie wykorzystana zgodnie z zadeklarowanym celem.
Urbanek dodał, że rozważa wystąpienia z wnioskiem do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z prośbą o ocenę i konsultację w sprawie transakcji. Zaapelował też do proboszcza, by ten określił granice i powierzchnię działki, którą chce nabyć.