Czasem proste zmiany mogą spowodować ogromną różnicę. Co robić, by prać oszczędnie, a zarazem bardziej ekologicznie? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jeden program, który jest szczególnie kosztowny, a w dodatku niekorzystny dla środowiska.
Moc pralki najczęściej wynosi 650 W. Zatem, jeśli przeciętne pranie trwa około 1 godziny, to zużycie prądu będzie wynosiło 0,65 kWh. Jest to oczywiście wartość przybliżona, bowiem każda pralka posiada inny poziom poboru prądu.
Co najważniejsze, aby prać w sposób oszczędny, powinniśmy starannie wybrać program prania. Istotne jest to, aby unikać wybierania delikatnego programu, gdyż zużywa on znacznie więcej wody. Jest to zatem niekorzystne dla środowiska naturalnego. Poza tym podczas takiego prania uwalnia się znacznie więcej mikrowłókien.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak prać oszczędnie?
Jak obliczyli badacze z brytyjskiego uniwersytetu Newcastle podczas delikatnego programu uwalnia się aż 1,4 mln mikrowłókien. W przypadku standardowego programu do bawełny jest to już ok. 800 tys.
Pamiętajmy też, aby unikać robienia prania w 40 stopniach Celsjusza. Oszczędniej będzie prać w 30 stopniach, a efekt będzie ten sam. By podgrzać wodę do 40 stopni, pralka zużyje niemal dwa razy więcej energii niż w przypadku prania w niższej temperaturze.
Ponadto pamiętajmy, aby w pełni wypełniać bęben pralki. Uważajmy tylko, aby go nie przeładowywać. Duża ilość detergentów również nie jest wskazana. Nie nadużywajmy też funkcji prania wstępnego i używajmy jej tylko wtedy, gdy nasze ubrania są mocno zabrudzone.
Używajmy także programu eko w pralce. Zwykle trwa on najdłużej, ale jednocześnie zużywa mniej energii i wody. Tego typu program może zredukować zużycie energii nawet o 40 proc.
Przez odkładający się na grzałce kamień utrudnione jest podgrzewanie wody, przez co pralka pobiera więcej energii. Dlatego tak ważne jest regularne jej odkamienianie. W dodatku jego nadmierna ilość może doprowadzić do zepsucia urządzenia.