Prawie wszyscy posiadamy telefony komórkowe, które nie tylko służą do rozmów telefonicznych czy robienia zdjęć. To nimi możemy dokonywać płatności w sklepie, wykonywać przelewy bankowe czy gromadzić ważne dla nas informacje. Warto jednak zabezpieczać takie dane.
Polska oszukana we Włoszech na 87 tys. euro
Na początku maja do komendy w Nysie (województwo opolskie) zgłosiła się kobieta, która powiadomiła o popełnieniu oszustwa. Jak oświadczyła, przebywając na terytorium Włoch przekazała swój telefon do naprawy. Nie spodziewała się, że oddając swój telefon straci oszczędności życia.
Jak się później okazało, z jej konta zniknęło około 87 tysięcy euro. Najprawdopodobniej do tego przestępstwa doszło, gdy telefon był w naprawie.
Czytaj także: Nazywali ich "rodziną Adamsów". Sąsiedzi mówią straszne rzeczy o bliskich zmarłego Kamilka
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policja przypomina kilka prostych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym nasze dane zapisane w telefonach będą bezpieczne.
- Ustaw blokadę ekranu - hasło lub PIN. Jest to najbardziej skuteczna blokada ekranu.
- Korzystaj z zaufanych aplikacji i aktualizuj oprogramowanie - trzymaj się oficjalnego sklepu z aplikacjami dla swojego smartfona i możliwie ogranicz uprawnienia dla aplikacji. Aktualizuj oprogramowanie, kiedy jest to możliwe.
- Zainstaluj program antywirusowy - program antywirusowy w telefonie posiada szereg zabezpieczeń i zwiększy ochronę telefonu.
- Ogranicz łączność bezprzewodową - korzystaj rozważnie z sieci publicznych, wyłącz Bluetooth, jeśli z niego nie korzystasz i zainstaluj usługę VPN.
- Skonfiguruj zdalny dostęp do telefonu - skonfiguruj telefon pod kątem zdalnego czyszczenia oraz lokalizowania w przypadku kradzieży.