Anna Kurska w czasie II wojny światowej była działaczką Szarych Szeregów we Lwowie oraz uczestniczką powstania warszawskiego. Od września 1980 r. została działaczką NSZZ "Solidarność". Publicysta i dziennikarz Piotr Semka przypomniał na Twitterze o rocznicy śmierci matki prezesa TVP.
Mija sześć lat od śmierci senator Anny Kurskiej. Dla mnie zawsze będzie wzorem odwagi i poświęcenia pokolenia Solidarności z lat 1980-1989. Zawdzięczam jej pomoc w najtrudniejszych momentach lat rządów ekipy stanu wojennego. Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie... - napisał dziennikarz.
Prezes TVP Jacek Kurski podziękował dziennikarzowi za te słowa. Poinformował także o rocznicowej mszy św., która odbyła się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej w Warszawie.
Dziękuję Piotrze za wspomnienie mojej ukochanej Mamy. Dziękuję za przejmującą przemowę na Jej pogrzebie. Zapraszam na Mszę św. za spokój Jej duszy - poinformował szef TVP.
Anna Maria Kurska angażowała się w politykę nawet na emeryturze. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. ubiegała się o mandat senatora z ramienia PiS. Bezskutecznie. Niedługo później została usunięta z partii. Później należała do Solidarnej Polski, zasiadała przez kilka miesięcy w powołanej w grudniu 2013 radzie głównej tej partii. Z jej listy bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.
W 2009 r. została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu państwa prawa, a w szczególności za działalność na rzecz zachowania praworządności w czasach PRL. W 2016 r. pośmiertnie odznaczona została z kolei przez Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.