To było niesamowite przeżycie. Kamera DPN uchwyciła historyczne wydarzenie. Przy granicy z Drawieńskim Parkiem Narodowym, na terenie Nadleśnictwa Drawno, Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wypuściło rocznego rysia - czytamy na profilu Drawieńskiego Parku Narodowego.
Ryś ma założoną obrożę telemetryczną, dzięki której będzie można śledzić losy drapieżnika i zbierać informacje, jak radzi sobie w dzikim terenie.
Według danych Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, rysie bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W Polsce wyróżnia się dwie formy rysi: nizinną i karpacką. Rysie nizinne zamieszkują północno-wschodnie rejony kraju, są ubarwione jednolicie, z odcieniem szarobrązowym lub szarorudym, z bardzo słabo zaznaczoną plamistością futra.
Różnej wielkości cętki, plamy lub prążki są bardziej widoczne tylko na nogach
Ryś jest dużym drapieżnikiem, którego trudno pomylić z innym gatunkami. Prowadzi bardzo skryty tryb życia.
Jest aktywny w ciągu nocy, w dzień natomiast śpi. W ciągu doby może wędrować nawet na odległość 20 km. Zdobycze - najczęściej sarny i jelenie starannie ukrywa, wciągając upolowane zwierzęta pod zwalone pnie, w gęstwiny i maskując śniegiem lub ściółką.
Do tak zamaskowanego pożywienia ryś może wracać nawet przez kilka dni. Potomstwem opiekuje się tylko samica. Nawet połowa młodych rysi ginie jeszcze przed usamodzielnieniem się.
Rysie świetnie się czują w dużych kompleksach leśnych, ale nie gardzą też bliskością osad ludzkich, ponieważ blisko pól uprawnych łatwiej o podstawową zdobycz rysia - sarnę. Ryś ginie często we wnykach zastawianych przez kłusowników na sarny i jelenie. Wpada też pod koła samochodów i pociągów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.