Nadleśnictwo Wieluń znajduje się na terenach województw łódzkiego i opolskiego. Jego zasięg terytorialny to 1463,50 tys. km2.
Czytaj więcej: Nagranie z 18-letnią Roxie Węgiel. To może oznaczać jedno
Placówka prowadzi własny fanpejdż na Facebooku, gdzie dzieli się szeroką i ciekawą wiedzą na temat flory i fauny. Stronę tę obserwuje już 1,7 tysięcy użytkowników.
Leśnicy pokazali fotografię szkodnika
W środę 24 maja br. Nadleśnictwo Wieluń opublikowało zdjęcie ludzkiej ręki z siedzącym na niej szkodnikiem leśnym o nazwie szeliniak sosnowiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szeliniak atakuje drzewa w pierwszych latach ich życia. Preferuje gatunki iglaste. Żer tego owada może doprowadzić do zamierania upraw i deformacji młodych drzew, a tym samym zaprzepaszczenia wieloletniej pracy leśników na rzecz odnowienia lasu - wyjaśnili leśniczy na Facebooku.
Specjaliści podali też, jak można naturalnie zwalczać owe niebezpieczne szkodniki. "I tak, wiemy, że szeliniaki wabi zapach żywicy". - informują.
- Wiemy też, że gatunek ten posiada wyjątkową niechęć do latania. Dlatego też najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony młodych lasów przez szeliniakiem jest założenie bardzo prostej pułapki - zwykłego dołka w ziemi z umieszczonym na dnie kawałkiem żywicznego drewna" - zaznaczyli.
Leśnicy dodali, że to ważne, gdy da się chronić las w prosty sposób, unikając stosowania środków chemicznych.
Ich ewentualne użycie zawsze pozostaje ostatecznością i zawsze poprzedzone jest monitoringiem liczebności populacji gatunków stanowiących zagrożenie dla lasu - podsumowali.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.