W Chinach trwa wielka powódź. Z obszarów położonych w górnej części rzeki Jangcy ewakuowano już ponad 100 tys. osób.
Chiny zagrożone ogromną powodzią
Zagrożony jest także Wielki Budda z Leshan. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO posąg ma ponad 1200 lat i jest położony u brzegu rzeki w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Poziom wody zaczął już powoli sięgać dolnych partii wyrzeźbionego w piaskowcu Buddy.
Wolontariusze, służby ratownicze i policja prowadzą akcję, która ma na celu ochronić posąg. Na miejscu stawiane są zapory z worków z piaskiem. Poziom wody jest także cały czas monitorowany. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od lat 40. XX wieku.
W walce z żywiołem przeszkadza ulewny deszcz, który pada niemal bez przerwy od kilku dni. Komisja Zasobów Wodnych Jangcy ogłosiła we wtorek czerwony alarm, mówiąc, że woda w niektórych miejscach przekroczy „bezpieczny” poziom o ponad pięć metrów.
Władze mają nadzieję, że powódź powstrzyma sieć zapór i zbiorników wodnych. Jednak na Tamie Trzech Przełomów odnotowano największą ilość wody od czasu jej zbudowania. Przekroczyła już poziom, który bezpiecznie może przepływać dalej w dół rzeki.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.