Zielona herbata
Zielona herbata od dawna uważana jest za napój pełen prozdrowotnych właściwości: poprawia nastrój i koncentrację, przyspiesza metabolizm, chroni przed niektórymi rodzajami nowotworów, zapobiega chorobom dziąseł i zębów, wzmacnia układ immunologiczny i chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
Badanie opublikowane w ''Nutrition Journal'' w 2020 roku wykazało, że picie zielonej herbaty może również obniżyć poziom cholesterolu LDL (znanego jako zły cholesterol) i cholesterolu całkowitego.
Metaanaliza 31 badań, w których uczestniczyło ponad 3300 osób potwierdziła ten wniosek, ale wykazała też konieczność przeprowadzania dalszych badań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Yerba mate
Yerba mate, napój wywodzący się Ameryki Południowej, zyskał popularność także w Polsce. Zawiera wiele składników odżywczych (w tym witaminę C, B1, B2, A, żelazo, magnez i potas), poprawia koncentrację, zmniejsza łaknienie i przyspiesza przemianę materii.
Okazuje się, że chroni też przed chorobami serca. W 2019 roku przeprowadzono badanie, opublikowane później w hiszpańskim czasopiśmie Nutricion Hospitalaria, w którym przeanalizowano wpływ picia yerba mate na ilość tłuszczu we krwi u 119 kobiet z nadwagą.
Najlepsze rezultaty uzyskano u tych badanych, które łączyły picie yerba mate ze zdrową dietą, ale u kobiet, które diety nie wdrożyły, również obniżył się poziom cholesterolu.
Należy jednak pamiętać, że zbyt duże spożycie tego napoju może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, m.in. zaburzeń snu i bólu głowy.
Herbata hibiskusowa
Hibiskusowa herbata ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, zawiera dużo przeciwutleniaczy, które zapobiegają uszkodzeniu komórek, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga obniżać ciśnienie krwi.
Badania wykazały również, że picie dwóch szklanek herbaty hibiskusowej dziennie obniża całkowity poziom cholesterolu u pacjentów z cukrzycą (w tym złego cholesterolu oraz trójglicerydów).
Herbaty z hibiskusa nie powinny jednak pić kobiety ciężarne i karmiące.
Dlaczego warto obniżać poziom cholesterolu?
Cholesterol stanowi niezbędny składnik komórek, kwasów żółciowych, hormonów oraz witaminy D3 – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.
Istnieje jednak przyjęty podział na cholesterol dobry (HDL) i zły (LDL). Zły transportuje cholesterol z wątroby do komórek ciała (czyli odwrotnie niż dobry). Jego stężenie we krwi powinno być niższe niż 100 mg/dl.
Jeśli przekracza tę wartość, osadza się w tętnicach wieńcowych, tworząc złogi i zwężając naczynia krwionośne, co prowadzi do zaburzeń krążenia oraz zwiększonego ryzyka zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy i choroby wieńcowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.