Nierzadko pojawiają się pytania o to, ile dać w kopercie na pierwszą komunię świętą. Inflacja sprawiła, że goście są hojniejsi i wręczają naprawdę pokaźne sumy. Do kogo należą środki, które są przekazywane w kopertach?
Niejednokrotnie te pieniądze zabierają rodzice, którzy chcą, by zwróciły się koszty organizacji przyjęcia. Dzieci niekiedy nie kryją rozczarowania, że nie mogą zagospodarować zgromadzonych środków według własnego uznania. Czy słusznie? Wszystko jest uregulowane prawnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Adwokat Michał Gajda w rozmowie z Radiem ZET spostrzegł, że pieniądze z komunii należy traktować jako zarobek. Ten - niezależnie od wieku dziecka - należy właśnie do niego. Inną sprawą jest to, że nie może nim samodzielnie zarządzać.
Osoby poniżej 13 r.ż. nie mają zdolności do czynności prawnych, a tym samym nie mogą samodzielnie zawierać umów, takich jak zwykła umowa sprzedaży w sklepie - dodał ekspert.
Kiedy dziecko może wydać pieniądze z komunii?
Adwokat wyjaśnił również, że sytuacja zmienia się po osiągnięciu wspomnianego wieku. - Wtedy uzyskuje się ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a tym samym można bez zgody rodzica rozporządzać swoim zarobkiem. Wyjątkiem są rzadkie sytuacje, gdy sprzeciwi się temu sąd rodzinny - kontynuował.
Jeżeli 13-latek wykaże, że rodzice spożytkowali pieniądze w innych celach niż te służące zaspokajaniu jego potrzeb, to będzie mógł się o nie upomnieć.
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zarobek uzyskany przez dziecko powinien być przeznaczony na cele związane właśnie z jego utrzymaniem - podkreślił Gajda.
Jakie rozwiązanie jest więc najlepsze? Najprościej rozdysponować pieniądze komunijne w porozumieniu z dzieckiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.