Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła? Koniec wątpliwości

18

W religii katolickiej 6 stycznia to dzień poświęcony rozważaniom tajemnicy Wcielenia oraz Boskości Chrystusa. Pod tą datą kryje się Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana również jako święto Trzech Króli. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?

Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła? Koniec wątpliwości
Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła? (Getty Images, 2023 Anadolu)

Święto Trzech Króli jest świętem nakazanym. Czy wobec tego 6 stycznia trzeba iść do kościoła?

Odpowiedź jest prosta: 6 stycznia wszyscy wierni zobowiązani są do czynnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje popełnieniem grzechu ciężkiego - podkreśla serwis msze.info.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poważne problemy na torach. PKP pokazało, jak sobie z tym radzi

W naszym kraju 6 stycznia to dzień wolny od pracy. Jeżeli mimo to ktoś nie będzie mógł wówczas udać się do kościoła, może uczynić to dzień wcześniej.

Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego - podpowiada Kodeks Prawa Kanonicznego.

K+M+B. Co to oznacza?

W Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kadzidła oraz kredę. Po powrocie do domów wierni wypisują nią na swoich drzwiach wejściowych formułę "K+M+B" i dodają aktualny rok.

Panuje powszechne przekonania, że litery te nawiązują do imion Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Według innej interpretacji obecny napis pochodzi od łacińskiego zwrotu Christus mansionem benedicat (C+M+B), czyli: "Niech Chrystus błogosławi mieszkanie!" - wyjaśnia portal msze.info.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić