Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kosma Szczepaniak | 

Wybory korespondencyjne 2020. Co jeśli nie mam skrzynki pocztowej?

3

Choć sposób głosowania w wyborach prezydenckich 2020 nie jest jeszcze oficjalnie znany, Poczta Polska już teraz przygotowuje się na przeprowadzenie ich w trybie korespondencyjnym. Pakiety wyborcze mają być roznoszone do skrzynek pocztowych. Co jednak w przypadku, gdy takiej skrzynki nie ma?

Wybory korespondencyjne 2020. Co jeśli nie mam skrzynki pocztowej?
(PAP)

6 kwietnia ustawa dot. wyborów korespondencyjnych została uchwalona przez Sejm i trafiła do Senatu. Wybory mają się odbyć 10 maja 2020 roku. Ewentualna druga tura ma mieć miejsce dwa tygodnie później, tj. 24 maja 2020 roku.

Takie rozwiązanie spotyka się z ogromną falą krytyki. Po pierwsze ze względu na generowanie dodatkowego ryzyka zarażenia się koronawirusem, a po drugie ze względu na naruszenie konstytucyjnych podstaw głosowania, które mają być tajne, powszechne, równe i bezpośrednie.

Wybory korespondencyjne. Co w przypadku braku skrzynki?

Przed Pocztą Polską, pomijając zasady bezpieczeństwa obywateli, próba zdobycia logistycznego Mount Everest. W zaledwie kilka dni listonosze będą musieli roznieść około 30 milionów pakietów wyborczych. Karty do głosowania korespondencyjnego - przesyłki formatu A4 - mają być zostawiane w skrzynkach. Już na tym etapie można jednak natrafić na spore problemy.

Na każdym osiedlu można znaleźć nieszczelne, niedomykające się i zniszczone skrzynki. Kolejnym problemem jest to, że często nie można znaleźć odbiorcy, bo ten już dawno nie mieszka pod adresem zameldowania. Około 30 procent osób nie jest zameldowanych w miejscu zamieszkania - mówi w rozmowie z TVN24 Robert Damski, komornik z Lipna.

Listonosze otrzymali już konkretne wytyczne dotyczące pracy przy roznoszeniu pakietów wyborczych. Jeżeli przy danym adresie nie ma skrzynki pocztowej lub dostęp do niej jest w znaczącym stopniu utrudniony, wówczas Poczta Polska wyraziła zgodę na to, aby pakiety zostawiać w płocie, wsunięte w drzwi czy oparte o klamkę.

Gdybym ja, jako komornik, postąpił w ten sposób, że zostawiłbym korespondencję w płocie, miałbym następnego dnia wszczęte postępowanie dyscyplinarne za szereg naruszeń. W sytuacji wyborów nie wyobrażam sobie, żeby ktoś pakiet wyborczy miał zostawić w płocie - mówi Damski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić