Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kładziesz papier na desce klozetowej? Sprawdź, czy to ma sens

11

Publiczne toalety nie należą do miejsc sterylnie czystych. Aby uchronić się przed siedliskiem rozmaitych bakterii wielu z nas, zanim usiądzie na desce, kładzie na nią papier. "Self" zapytało profesora Philipa Tierno z NYU School of Medicine, czy takie zabezpieczenie cokolwiek nam daje.

Kładziesz papier na desce klozetowej? Sprawdź, czy to ma sens
(Pixabay.com)

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że możemy złapać infekcję korzystając z publicznej ubikacji. Profesor Tierno twierdzi, że na desce jest dużo mniej bakterii niż na zlewozmywakach w naszych domach.

Zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową w toalecie zdarza się niezwykle rzadko. Taki wirus jak opryszczka poza ciałem nie przetrwa dłużej niż 10 sekund, natomiast wirus HIV czy zika może nam zagrozić tylko w momencie, kiedy przedostanie się do naszych płynów ustrojowych.

Problemem może być gronkowiec złocisty. Ale jak tłumaczy profesor, ryzyko zarażenia istnieje wtedy, kiedy na skórze mamy otarcia lub rany. Jeśli nie – jesteśmy bezpieczni. Większość drobnoustrojów znajdujących się na desce klozetowej, to drobnoustroje skórne – zbliżone do tych, które posiada każdy z nas.

Bakterie znajdujące się w muszli klozetowej swobodnie rozprzestrzeniają się na całą łazienkę. Skoro tak, osiadają one również na papierze toaletowym. W publicznych toaletach mało kto dba o to, aby za każdym razem opuszczać klapę – zatem bakterie krążą po całym pomieszczeniu. Tierno uspokaja, że skoro używamy skażonego papieru przez całe życie i nic nam się nie stało, możemy robić to nadal.

Jeśli przestrzegamy podstawowych zasad higieny – wszystko będzie w porządku. Reguła numer jeden to mycie rąk! Kiedy ręce są już czyste, przy wyjściu z ubikacji dotykając klamki zrób to przy użyciu ręcznika papierowego. Na klamce, bateriach czy dozownikach mydła jest mnóstwo bakterii.

Podsumowując – papier toaletowy nie zabezpieczy nas przed zarazkami, ale jeśli to sprawi, że poczujemy się lepiej stosujmy taką metodę.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić