Ostatnie miesiące były dla Ukraińców bardzo intensywne. Liczne konflikty i skandale korupcyjne na szczeblach władzy, zahamowana kontrofensywa, niedobory w liczbie żołnierzy i sprzęcie wojskowym, coraz większe bombardowania kraju, a wszystko to w obliczu małych sukcesów rosyjskiej armii na froncie. Ludzie znów się boją.
W narodzie ukraińskim rosną niepokoje co do teraźniejszości i przyszłości kraju. Najnowsze wyniki badań agencji Interfax-Ukraina udowadniają ten trend.
Badanie zostało przeprowadzone wśród 2000 Ukraińców, w pierwszej połowie marca 2024, przez Instytut Psychologii Społecznej i Politycznej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we współpracy ze Stowarzyszeniem Psychologów Politycznych Ukrainy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki badań pokazują, że nastroje społeczne stają się coraz bardziej pesymistyczne, choć nie odbiegają one znacząco od rezultatu z początku inwazji w 2022 roku.
Ponad połowa respondentów (56,1 proc., czyli o blisko 4 proc. więcej niż dwa lata temu) uważa obecną sytuację społeczno-gospodarczą za "złą" lub "bardzo złą". Interfax-Ukraina wskazuje, że najwięcej negatywnych ocen pochodzi z południa Ukrainy, gdzie ludzie mocno odczuwają zagrożenie ze strony Rosjan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co trzeci respondent (33,8 proc.) zgadza się, że wydarzenia w Ukrainie "zmierzają w dobrym kierunku" - to znaczny spadek optymistów niż rok temu (50,8 proc.), lecz wciąż więcej niż w 2022 roku (29,3 proc.), gdy Władimir Putin wydał rozkaz uderzenia na sąsiada.
Choć zmiany nie są drastyczne, to mogą świadczyć o słabnącej mobilizacji narodu w obliczu rosyjskiej inwazji - ocenia agencja Interfax-Ukraina.
Tylko co czwarty ankietowany spodziewa się poprawy sytuacji, a 42 proc. uważa, że zmiany na lepsze nastąpią "wkrótce lub nigdy". Negatywnie teraźniejszość i przyszłość Ukrainy w większości widzą respondenci, którzy zadeklarowali poparcie zarówno dla byłego prezydenta Petra Poroszenki oraz byłego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego.
Pomimo tego, że w porównaniu z poprzednim rokiem optymistów jest mniej, nadal istnieje grupa osób, które wierzą w pozytywne zmiany. Warto zaznaczyć, że aż 66,1 proc. respondentów, deklarujących poparcie dla Wołodymyra Zełenskiego, jest optymistycznie nastawiona do teraźniejszości i przyszłości Ukrainy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.