21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Meteorolodzy donoszą, że pierwsze dni będą naprawdę ciepłe. Podobnie święta wielkanocne. Jednak na temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza przyjdzie nam poczekać.
Według pierwszych doniesień, temperatura w kwietniu może być nieco niższa niż średnia miesięczna w tym okresie. Na drugim biegunie jest miesiąc czerwiec, który ma być znacznie cieplejszy niż w ostatnim roku.
To jednak nie przeszkadza przyrodzie, która już wybudziła się do życia. Nadleśnictwo z Lidzbarka (woj. warmińsko - mazurskie) ostrzega przed aktywnością jedynego jadowitego węża w Polsce - żmii zygzakowatej, groźnej dla człowieka, ale tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żmija zygzakowata. Co trzeba wiedzieć?
Jak informują Lasy Państwowe, gady lubią się wygrzewać w cieple - na kamieniach lub w mocno nasłonecznionych miejscach w lesie. Żmija zygzakowata nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu. Najczęściej robi to odruchowo, gdy się ją przypadkowo nadepnie lub przestraszy. By starać się uniknąć nieprzyjemności z jej strony należy pamiętać o zakładaniu wysokich butów do lasu.
Czytaj więcej: Kuriozalne zachowanie Rosjan. Kradną nawet kubki
Jak przekonują leśnicy, najlepiej spacerować szutrowymi drogami leśnymi, gdzie łatwiej jest zauważyć żmiję niż w lesie w zaroślach. Ponadto mogą zajmować pnie ściętych drzew, czy nory gryzoni. Zanim ukąsi, ostrzega charakterystycznym sykiem.Żmija jest gatunkiem objętym prawną ochroną.
Co robić po ukąszeniu przez żmiję?
Po ewentualnym ukąszeniu należy wezwać pogotowie ratunkowe, a następnie ograniczyć ruch, by nie ryzykować wchłonięcia jadu. Zaleca się założenie jałowego opatrunku i delikatne polanie wodą miejsca ukąszenia. Nie należy masować rany, okładać lodem, czy wysysać jad.
Ubarwienie węża jest bardzo zmienne, najbardziej pospolita jest odmiana miedziano-brązowa i szarobrązowa. Samce są nieco bardziej ubarwione, mają ciemny zygzak, dobrze widoczny na szaro-popielatym lub srebrzystym tle. Można ją rozpoznać po zygzakowatej wstędze ciągnącej się od karku do końca ogona.